Aktualności

  • Port Praski - doki

    Port Praski - zabudowa pirsów.

    To miejsce o niebywałym potencjale usytuowana w centrum Pragi, świetnie skomunikowane, z ważnymi obiektami w sąsiedztwie, połączone kładką pieszo - rowerową z Powiślem. Bulwarem wiślanym można szybko dojść do Starego Miasta. Gdy teren zostanie zagospodarowany, powstaną budynki, pasaże i bulwary, ogródki kawiarniane i przystanie będzie to jedno z najefektowniejszych miejsc w Warszawie. Geotest uczestniczy w przygotowaniu projektu.

  • Vademecum Inżyniera Budowlanego

    Referat przedstawia dr Michał Grela.

    6 marca 2025 roku odbyła się konferencja Vademecum Inżyniera Budowlanego. W Domu Technika NOT zebrali się specjaliści w dziedzinie geologii i geotechniki. Przeszło dziesięciu prelegentów przedstawiło ciekawe referaty dotyczące projektowania, wykonawstwa a także rozpoznania geologicznego. Dwa referaty poświęcone zostały awariom budowlanym. Przypomniano postać Krzysztofa Grzegorzewicza, który przez lata prezentował referaty zatytuowane "Bukiet czarnych kwiatów".

  • VIBE

    VIBE,  widok od ulicy Kolejowej

    To jedna z części stolicy, gdzie niezwykle intensywnie zmienia się jej obraz. Pierwszą jaskółką zmian była zaprojektowana w pracowni Jems 19 dzielnica. Po zabudowaniu otoczenia Ronda Daszyńskiego, rozpoczęła się realizacja osiedla Towarowa 22. Powstał budynek The Form, o którym pisaliśmy w poprzednim komunikacie. Rośnie Skyliner II, a niebawem rozpocznie się budowa wysokościowca przy zbiegu Towarowej i Pańskiej. W prezentowanym materiale przekazujemy informacje o budynku VIBE, który został zrealizowany przy ulicy Kolejowej.

  • The FORM

    Biurowiec The FORM

    Intensywnie zabudowuje się teren po zakładach Dom Słowa Polskiego. Niedawno informowaliśmy o realizacji inwestycji noszącej nazwę Towarowa 22. A w końcu 2024 roku na działce przy zbiegu ulicy Pańskiej i Miedzianej stanął nowy biurowiec The FORM. W jego szklanej elewacji wspaniale odbija się widok wschodniej pierzei ulicy Miedzianej. Niebawem rozpocznie się budowa wysokościowca na przylegającej od strony zachodniej działce. W materiale zamieszczamy podstawowe informacje o nowej inwestycji Lincoln Property Company Poland.

  • Nowy Dom Parafialny przy ul. Św. Barbary.

    Kościół pw. Św. Piotra i Pawła.

    W centrum Warszawy nieopodal zbiegu ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater rozpoczęła się budowa domu parafialnego. W terenie panują sprzyjające tej inwestycji warunki wodno - gruntowe. W poziomie dna wykopu występują gliny zwałowe o dobrej nośności, a woda gruntowa nie stanowi przeszkody w realizacji wykopu. Obudowę wykopu i ochronę dla sąsiednich budynków stanowi rozparta ściana szczelinowa.

  • Neowo

    Neowo, widok placu budowy.

    Na Bemowie powstają nowe osiedla i miasto rozbudowuje się w kierunku zachodnim, przekraczając ulicę Lazurową. W tej części Warszawy pod warstwą przypowierzchniowych glin i pyłów zalegają piaski z wodą gruntową na głębokości około 5.00 m ppt. Pozwala to na realizację jednego poziomu podziemnych garaży bez konieczności odwadniania. Kłopotliwe jest głębsze posadowienie, bo w podłożu w bliskim zasięgu nie ma warstwy umożliwiającej odcięcie dopływu wody gruntowej do wykopu. W dzisiejszych wiadomościach o budowie zespołu budynków mieszkalnych przy ulicy Człuchowskiej.

  • Willa Narutowicza

    Willa Narutowicza przed remontem /fotopolska.eu/.

    W pobliżu terenu Łazienek przy ulicy Parkowej trwa rewitalizacja willi Narutowicza i budowa nowego pawilonu. Przeprowadzone badania geotechniczne wykazały, że budynek został posadowiony w gruntach nasypowych i organicznych. Ceglane ławy wymagały podbicia. Także w miejscu budowy nowego obiektu panują niekorzystne warunki wodno - gruntowe. Czy można było przewidzieć, że w podłożu zalegają słabe grunty? W relacji z budowy zdradzamy jak wyglądała przeszłość w zagospodarowaniu terenu.

  • Port Praski

    Zachód słońca w Porcie Praskim.

    Gdy rozpoczynaliśmy przeszło dwadzieścia lat temu geologiczną przygodę na terenie Portu Praskiego nie spodziewaliśmy sie, że wkrótce powstanie tu nowoczesne centrum miasta. Pierwsze uzgodnienia z inwestorem prowadziliśmy w nieistniejącym już budynku przy ulicy Zamoyskiego na wylocie ulicy Krowiej. Nazwa tej ulicy to pamiątka po końskim targu, który mieścił się tu przed wojną. Teren jest niezwykle atrakcyjny. Położony nieopodal rzeki z portowymi dokami, zabezpieczony śluzą. W pobliżu stacja metra, Stadion Narodowy, kładka na Wiśle prowadząca na Stare Miasto. Nowe budynki projektowane przez najlepszych architektów. Teren jest trudny geologicznie. Sporej miąższości grunty nasypowe przykrywają rzeczne piaski i mady o niewielkiej miąższości. Badania geotechniczne muszą być prowadzone z dużą dokładnością i precyzją.

  • Apartamenty Rudnickiego.

    Dom Development nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe budowy, o których można przeczytać na stronie dewelopera. Geotest bierze udział w przygotowaniu materiałów do projektowania dla większości inwestycji. To już 24 rok współpracy naszej firmy z tym znanym deweloperem. O współpracy z Dom Development pisaliśmy w aktualnościach 23.03.2024. Tym razem trochę informacji o przedsięwzięciu nazwanym Apartamenty Rudnickiego. W ramach tej inwestycji zlokalizowanej przy ulicy Rudnickiego nieopodal skrzyżowania z ulicą Stanisława Maczka zaplanowano budowę czterech budynków. W lipcu zeszłego roku rozpoczęła się budowa pierwszego z nich usytuowanego przy działce sąsiada. W podłożu do co najmniej 23 metrów zalegają piaski. Co stwierdziliśmy w czasie prowadzonych badań poniżej.

  • Fabryka czekolady Wedla

    Nowy budynek od strony jeziora Kamiankowskiego.

    Miałem okazję zwiedzić nowe muzeum, które we wrześniu zostało otwarte na terenie fabryki Wedla przy ulicy Zamoyskiego. Stary budynek mieszczący silosy na ziarno kakaowca był w złym stanie technicznym i konieczna była jego modernizacja. Powstał nowy obiekt o ciekawej architekturze. Elewacja przypomina tabliczkę czekolady. Geotest przygotował dokumentacje geotechniczne dla projektantów. W mini galerii zamieszczamy zdjęcia odkrywek fundamentów. które wykonaliśmy w piwnicach budynku. Można także zobaczyć układ warstw gruntu przy jeziorku Kamionkowskim. W muzeum duże zaciekawienie budzi czekoladowa makieta Kamionka.

Podział na strony