Spółdzielnia buduje przy Puławskiej

Pod budynkiem znajdzie się trzypoziomowy garaż

Osiem lat minęło od badań geotechnicznych, które wykonane zostały przez Geotest przy zbiegu ulic Wałbrzyskiej i Puławskiej. W rozebranym latem tego roku pawilonie mieściła się między innymi restauracja Mc Donald’s. Jeden z zaplanowanych przez konstruktora otworów wypadał tuż przy wejściu do restauracji. Umówiliśmy się z właścicielem, że prace rozpoczniemy po zamknięciu restauracji, a następnego rano nie będzie śladów wierceń i teren zostanie przywrócony do pierwotnego stanu. Tak też się stało. W ciągu nocy udało się nam wykonać 25 metrowej głębokości otwór i pobrać potrzebne do badań próby gruntu. Dla projektowanego przez Pracownię Architektoniczną Wojciecha Kornatowskiego budynku wykonaliśmy 12 otworów o głębokości do 25 metrów. Przeprowadziliśmy także sondowania CPT do głębokości 23 metry! W końcu lata 2023 ruszyła budowa, której inwestorem jest Spółdzielnia Służew nad Dolinką. Architekci zaprojektowali budynek o wysokości do XII kondygnacji. Dominanta jest usytuowana przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej. Zaplanowano trzy kondygnacyjny podziemny garaż mieszczący 247 miejsc parkingowych. Budynek pozostawiony jest na płycie fundamentowej na głębokości około 11.0 m ppt. Płyta fundamentowa ma grubość od 0.80 do 1.20 m.

W poziomie posadowienia zalegają głównie grunty spoiste. W niektórych otworach gliny występowały od spągu gruntów nasypowych do głębokości 25 metrów, czyli w całym profilu. W glinach zlokalizowano liczne soczewki piaszczyste prowadzące wodę gruntową. Realizacja wykopu w obudowie ze ścian szczelinowych zabezpieczała część podziemną przed napływem wód gruntowych.

W budynku oczywiście zawita restauracja MC Donald’s. Parter i pierwszą kondygnację przewidziano na usługi.

To pierwsza tak poważna inwestycja na skrzyżowaniu dwóch szalenie ważnych dla funkcjonowania miasta arterii. Dwa z pozostałych trzech narożników zajmują targowiska, z których korzysta wielu mieszkańców pobliskich osiedli.