Historia Geotekstu

Pierwsze plany dotyczące utworzenia Geotekstu powstały w drugiej połowie 2003 roku. Dopiero po dwóch miesiącach zdecydowaliśmy się na ich realizację. Jednym z pierwszych zadań było wymyślenie nazwy. Mieliśmy różne warianty, np. Geotestnik, jednak ostatecznie padło na Geotekst ponieważ nazwa ta zarówno kojarzy się z nazwą oficjalnego wydawcy, tzn. firmą Geotest, jak i ujawnia tematykę magazynu (Geo-Tekst).

Pierwszy numer

Pierwszy numer ukazał się w styczniu 2004. Zbytniego przepychu informacji to tam nie było ale przynajmniej coś na początek, bo był w końcu jeden artykuł. Mimo prostoty pierwszego numeru, znajomi szczerze gratulowali. Poniżej przedstawiamy jego wygląd:

Pierwszy numer Geotekstu wydany w styczniu 2004
Pierwszy numer Geotekstu wydany w styczniu 2004

Jak widać na magazyn składały się: wstępniak, wiadomości bieżące, jeden artykuł oraz tzw. zdjęcie miesiąca które pojawiało się w większości numerów i stanowiło zawsze jakąś zagadkę dla czytelnika.

Druga odsłona

Interfejs magazynu został zmieniony szybko, bo kolejny, 2 numer z lutego 2004, ukazał się już z nową szatą graficzną. Przyczyną była oczywiście chęć ulepszenia i zrobienie kolejnego kroku naprzód. I tak jak widać poniżej, Geotekst stał się bogatszy, zarówno graficznie jak i co do ilości prezentowanych informacji w odpowiednich działach. Od tego numeru na stałe zagościł w Geotekście dział prezentujący nadchodzące konferencje. Interfejs ten wykorzystaliśmy w dwóch numerach Geotekstu.

Geotekst po zmianie interfejsu graficznego
Geotekst po zmianie interfejsu graficznego

Wersja trzecia

W kwietniu 2004 pojawił się już nowy interfejs.

Trzecia postać magazynu Geotekst
Trzecia postać magazynu Geotekst

Geotekst pozostał niebieski już na trochę dłużej. Był miły dla oka i przejrzysty. W każdym numerze było przewidziane miejsce na wstępniak, aktualności, zdjęcie-zagadkę, stopkę, spis numerów archiwalnych oraz na artykuły z działu historii, geologii lub wypadków.

Więcej treści

Dopiero w czerwcu 2005, zmieniliśmy interfejs Geotekstu. Prezentowane informacje nie mieściły się już w starszym układzie. Z powodu braku czasu i ogromnej ilości zajęć zmniejszyliśmy ilość wydawanych numerów, ale zwiększyliśmy ich objętość. W ten sposów powstał kolejny czwarty już interfejs, który z założenia miał się niewiele różnić od poprzedniego, aby uprościć użytkownikom korzystanie ze strony.

Wygląd czwartego interfejsu Geotekstu
Wygląd czwartego interfejsu Geotekstu

Pierwsza tak duża zmiana

W sierpniu 2007 Geotekst został zamieniony w serwis informacyjny. Stało się tak z wielu powodów, m.in. aby nie usuwać starszych artykułów na rzecz tych nowszych tylko prezentować wszystkie w zakresie jednego serwisu. Głównymi atutami nowego Geotekstu były: częstsze aktualizacje działów informacyjnych (wcześniej Geotekst był aktualizowany z wydaniem kolejnego numeru czyli raz na miesiąc) oraz możliwość czytania wszystkich dotychczasowych publikacji on-line czyli bezpośrednio na stronie. Dodatkowo ulepszona została nawigacja o czym łatwo wszyscy się przekonali.

Geotekst w 2007 roku po przekształceniu go z miesięcznika w serwis informacyjny
Geotekst w 2007 roku po przekształceniu go w serwis informacyjny

Wszystkie dotychczasowe artykuły są dostępne w odpowiednich działach. Od tamtej pory wszystkie archiwalne wstępniaki oraz okładki Geotekstu ze starych numerów można przejżeć na specjalnie w tym celu utworzonych podstronach. Również wspomniane zdjęcia-zagadki z archiwalnych numerów zostały umieszczone w nowym Geotekście. Dział ten do dzisiaj jest kontynuowany.

System zarządzania Geotekstem

Piąta forma geotekstu nie trwała długo - kończyła się era statycznych stron HTML, które zastępowane były stronami opartymi na systemach zarządzania treścią. Dlatego już we wrzśniu 2008 zbudowaliśmy nowy Geotekst z nową szatą graficzną, oparty na systemie zarządzania treścią. Od tej pory dodawanie aktualności czy artykułów na bieżąco stało się tak łatwe jak nigdy wcześniej.

Geotekst w tej wersji wyglądał następująco:

Geotekst od 2008 roku napędzany systemem zarządzania treścią
Geotekst od 2008 roku napędzany systemem zarządzania treścią

Ta forma naszego magazynu utrzymała się rekordowo długo, bo aż do 2015 roku. Ilość obowiązków oraz brak czasu spowodowały, że dopiero 7 lat później, odnowiliśmy nasz magazyn przekształcając go w "wersję 7", którą właśnie przeglądasz.