Yareal i Geotest

W 2005 roku Geotest opracował dokumentację geologiczno – inżynierską dla projektowanego budynku w Warszawie przy ulciy Hożej 55. Projekt przewidywał rewaloryzację i nadbudowę budynku w pierzei ulicy i oraz realizację nowego obiektu w oficynie. Tak rozpoczęła się współpraca Geotestu z firmą Yareal, która zrealizowała 17 projektów mieszkalnych i 7 biurowych. Apartamentowiec przy ulicy Hożej 55 otrzymał nagrodę Construction & Investment. Geotest przygotował dokumentacje geotechniczne także dla innych nagrodzonych projektów tego developera. Zrealizowany przy ulicy Aleje Jerozolimskie budynek „Nowogrodzka Square” otrzymał Grand Prix i wyróżnienie w kategorii „Nagroda Architektoniczna Prezydenta m st. Warszawy w 2019 roku w kategorii najlepszy budynek komercyjny. Niezwykle owocna współpraca naszych firm miała miejsce w trakcie rewaloryzacji budynku Mostostalu pomiędzy ulicami Kruczą i Mokotowską. Przed rozpoczęciem budowy w piwnicach budynku wykonywaliśmy odkrywki fundamentów. Trzeba było określić rodzaj i wymiary fundamentów, a także zbadać grunt w poziomie posadowienia. Rozpoznanie podłoża wokół budynku utrudniała rozbudowana infrastruktura podziemna. W trakcie budowy pozostawiona została stara zabytkowa konstrukcja stalowa. W ostatnich latach przygotowywaliśmy dla konstruktorów materiały umożliwiające projektowanie posadowienia budynków przy zbiegu ulic Kasprzaka i Karolkowej. Budowa pod nazwą Lixa rozpoczęta została w 2019 roku a jej zakończenia zaplanowane jest na 2024 rok. Znajdujące się wcześniej na tym terenie budynki zostały rozebrane. W wykopach odsłonięto pale Franki, na których wspierały się wybudowane przed laty biurowce. Posadowienie na palach wymuszały zalegające w podłożu grunty o małej nośności. Przed laty przy ulicy Giełdowej znajdowała się cegielnia. Wyrobisko zostało zasypane różnorakim materiałem nie nadającym się do posadowienia obiektów budowlanych. Miejscami, w północno – zachodniej części planowanej zabudowy grunty nasypowe sięgają do głębokości 11.30 m ppt. Tak znaczna miąższość gruntów nasypowych wymusiła pośrednie posadowienie płyty fundamentowej. Zastosowano pale CFA. W miejscach, w których grunty nasypowe występowały nieznacznie poniżej poziomu posadowienia wykonano wymianę gruntu. Geotest nadzorował prowadzenie robót ziemnych i określał strefy niezbędnej wymiany gruntu. Wykop realizowany był w obudowie że ściany szczelinowej. Inwestycja LIXA w klasie Bream ma ocenę Excellent. Pomiędzy budynkami znajdzie się patio do spotkań i odpoczynku. Zaplanowano parking dla rowerów i miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

Cenne doświadczenia zdobyliśmy także przy innych tematach realizowanych przez Yareal, na budowie osiedla „Pozytywy” na Służewcu, przy ulicy Iwickiej, czy też na Pradze przy ulicy Mińskiej. Lista wspólnych tematów jest imponująca.

Przygotowując materiał do tego tekstu natrafiłem na tekst dotyczący budynków przy ulicy Hożej 55. W artykule zamieszczonym w kwietniowym numerze Gazety Wyborczej z 2006 roku czytamy: „ Widok jest przerażający Trzypiętrowy dom w głębi posesji nie ma dachu. W sierpniu zeszłego roku wybuchł tu pożar. Przez dziury w wyrwanych oknach widać okopcone ściany i zwalone stropy. W domu przed laty mieszkała i miała biuru rodzina Łapieńskich znakomitych brązowników. Zdewastowany dom jest jednym z sześciu zachowanych budynków zakładu odlewniczego przy Hożej 55. Po za nim stoją tu wzniesione z czerwonej cegły brązownia, ślusarnia, formiernia, odlewnia, świetlica”.

Założycielem warszawskich artystów brązowników został Jan Łopuszyński syn Mikołaja, który na początku XIX wieku przybył do Warszawy. Rodzina Łopieńskich lokuje firmę przy Hożej 55 w 1900 roku. Wcześniej znajdowała się tu Wytwórnia Broni Palnej Roberta Zieglera. Prace braci Łopieńskich szybko zdobyły uznanie. W latach międzywojennych w pracowni odlano pomniki Syrenki, Kilińskiego, Dowborczyków, Marii Skłodowskiej- Curie. W czasie Powstania Warszawskiego w zakładzie produkowano granaty. Po wojnie zakład działał do 1950 roku, kiedy został znacjonalizowany. W czasie do likwidacji prowadzono prace przy pomniku Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika czy staromiejskiej Syrenki. Dzieła zakładu braci Łopieńskich można oglądać na metalowym ogrodzeniu przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zabudowań fabryki nie zdążono wpisać do rejestru zabytków ale realizując projekt firma Yareal zachowała frontowy budynek, który współcześnie zdobi ulicę. Nad starym ceglanym budynkiem wznosi się współczesna, nowoczesna konstrukcja.