Aktualności: Technologie

  • Mikropale

    Mikropale na budowie Dworca Łódź Fabryczna.

  • Najdroższe wiercenie w historii

    10 000 000 000 PLN to zapewne najwyższa cena za 1 metr wiercenia w historii (dla porównania centralny odcinek drugiej linii metra wraz z zakupem taboru kosztował połowę tej kwoty). W podanej cenie zawierają się koszty transportu do miejsca badania oddalonego o 563 000 000 km. Bradbury Landing zlokalizowane jest w kraterze Gale na Marsie. Łazik Curiosity odwiercił w tym rejonie serie otworów badawczych o głębokości maksymalnej nie przekraczającej 10 cm. Łącznie wykonano około 1 metr wierceń. Pierwszy odwiert łazik wykonał w roku 2013 i było to wydarzenie szeroko dyskutowane w świecie nauki i techniki. Równie interesujące wydarzenie miało miejsce w roku 1978 kiedy to podczas misji Apollo 17 wykonano sondowanie statyczne CPT na powierzchni Księżyca.

  • Budowa Arche - Piaseczno

    Ogólny widok wykopu

    W Piasecznie przy ulicy Sienkiewicza firma Arche rozpoczęła budowę kolejnego budynku mieszkalnego. Wszystkie budynki o wysokości V kondygnacji posiadają podziemne garaże. W podłożu panują sprzyjające warunki wodno-gruntowe.

    W dnie wykopu występują półzwarte gliny piaszczyste. Woda gruntowa do poziomu posadowienia nie pojawia się. Dobry stan glin pozwala utrzymywać ściany wykopu o znacznym nachyleniu. Ściany wykopu od strony sąsiada zabezpieczono wspornikową ścianką berlińską. Posadowienie zaprojektowano na płytce fundamentowej. Na budowie zastosowano technologię "białej ranny". Choć nie ma wody w wykopie istnieje bowiem możliwość gromadzenia się wód opadowych w zasypce wykopu na dnie, gdzie zalegają grunty o małej przepuszczalności.

  • Szczelność konstrukcji podziemnej

    Dla zapewnienie szczelności konstrukcji podziemnej obiektu, szczególnie tej posadowionej poniżej zwierciadła wody gruntowej, bardzo istotne jest właściwe dobranie izolacji oraz fachowe wykonawstwo. Właściwe ułożenie powłoki izolacyjnej, zabezpieczenie jej styków, odpowiednie ułożenie i połączenie przewodów iniekcyjnych to tylko niektóre z ważnych aspektów podczas prac związanych z budową płyty fundamentowej. Należy pamiętać, że użycie betonu wodoodpornego tylko w teorii zapewnia całkowitą szczelność, toteż dla zminimalizowania ryzyka konieczne jest użycie specjalistycznych systemów izolacji, których niektóre elementy prezentowane są na fotografiach poniżej.

  • Dobrze przygotowane dno wykopu fundamentowego

    Doświadczona firma wykonująca roboty ziemne bez trudu potrafi przygotować idealne podłoże pod budowę fundamentów. Użycie odpowiednio ostrej łyżki bez zębów (tzw. gładkiej) w ostatniej fazie formowania wykopu (ostatnie 20 cm) pozwala na osiągnięcie podłoża gruntowego w stanie nienaruszonym. Odpowiednia organizacja pracy, właściwie zaprojektowane i wykonane odwodnienie oraz lokalizacja ciągów pieszych w dnie wykopu ograniczająca poruszanie się sprzętu i ludzi po uprzednio przygotowanym podłożu pod fundament,y pozwalają na utrzymanie dna wykopu we właściwym stanie do czasu przykrycia go betonem podkładowym.

  • Źle przygotowane dno wykopu fundamentowego

    Fundamenty każdego obiektu budowlanego zaprojektowane są m.in. po to aby przenieść obciążenie od budowli na podłoże gruntowe. Obliczenia projektowe wykonywane są przy założeniu zalegania w podłożu gruntów o parametrach geotechnicznych określonych podczas badań geologicznych. Dlatego też bardzo istotnym jest jakie podłoże w rzeczywistości będzie podstawą dla fundamentów. Często na skutek np. złych warunków pogodowych, nieodpowiedniej organizacji pracy czy braku schludności dno wykopu fundamentowego znacznie odbiega od tego opisanego podczas badań geologicznych.

  • Budowa centrum handlowego na Wawrze

    Budowa części podziemnej centrum handlowego na Wawrze wkracza w decydującą fazę. Wkrótce rozpocznie się wykop pod najgłębszą część budowli. Będzie to pierwsza inwestycja w tej części Warszawy posadowiona tak głęboko. Dla realizacji wykopu firma Soletanche wykonała przesłony filtracyjne zarówno pionowe jak i poziome, których zadaniem będzie ograniczenie napływu wody gruntowej do wykopu. Wewnątrz zabytkowych hal trwają prace wzmacniające posadowienie obiektu oraz roboty rewitalizacyjne, które pozwolą przywołać dawną świetność tych stuletnich budowli.

  • Zawansowane prace fundamentowe

    Na budowie Q22, jednego z najwyższych budynków w Polsce o wysokości 195 metrów, dobiegają prace fundamentowe. Pięciokondygnacyjna część podziemna realizowana była metodą stropową. Po wykonaniu wykopu i stropów pośrednich przystąpiono do realizacji płyty dennej, której minimalna grubość to 2 metry. Dla uszczelnienia kondygnacji podziemnych zastosowano specjalną powłokę widoczną na zdjęciach. Otwór technologiczny używany do wynoszenia urobku na powierzchnię został rozparty kilkoma poziomami stalowych rozpór. Wykop realizowany był w otoczeniu ścian szczelinowych i tzw. „korka dennego” wykonanego w technologii jet-grouting. Lokalnie dla usunięcia nadmiaru wody gruntowej użyto igłofiltrów.

  • Ciekawy wykop fundamentowy

    Na Żoliborzu powstaje kolejna inwestycja budowlana przeznaczona na potrzeby mieszkalne. Budynek z dwukondygnacyjnym podziemnym garażem posadowiony zostanie na płycie fundamentowej. W wykopie zalegają wyłącznie grunty piaszczyste. Prace ziemnych nie utrudnia woda gruntowa, której poziom znajduje się znacznie poniżej dna wykopu fundamentowego. Lokalne wykonano przegłębienie w którym ukryty zostanie zbiornik retencyjny na wodę opadową.

  • Dworzec i tunel w Łodzi

    Prace na budowie dworca Łódź Fabryczna trwają już od roku. Płyta stropowa stacji jest już prawie gotowa. Dobiega końca budowa ostatnich sekcji ścian szczelinowych oraz montaż systemu odwodnieniowego. Rozpoczęły się także przygotowania do budowy ścian szczelinowych na tunelu. Tunel budowany będzie w wykopie otwartym. Należy sądzić, że to jedna z ostatnich dużych inwestycji tunelowych w Polsce budowana bez użycia TBM. Doświadczenia z całego świata oraz chociażby z budowy metra w Warszawie, dowodzą że TBM buduje tunele szybciej, często taniej, bez wpływu na infrastrukturę naziemną, w każdych warunkach wodno-gruntowych dodatkowo z zachowaniem pełnej szczelności konstrukcji podziemnej.

Podział na strony