Aktualności wg lat: 2004

 • Kodeks honorowy - Standardy postępowania przyjęte przez EEFC

  Niniejsza deklaracja standardów postępowania została przyjęta i wdrożona przez EFFC. Wszystkie Federacje lub Grupy Narodowe są zobowiązane do zapoznania się i wdrożenia poniższych standardów. Federacje lub Grupy Narodowe powinny zalecić tę deklarację swoim Członkom w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb miejscowego rynku.

 • Konferencja Krynica 2004

  W dniach od 12 do 14 września 2004 roku odbyła się w Krynicy jubileuszowa 50 Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i Komitetu Nauki PZiTB "Krynica 2004". W części poświęconej geotechnice przedstawiono kilka artykułów. Poniżej podajemy spis autorów i tytułów.

 • Osiedle Marina

  Przez wiele lat teren ten był nie użytkowany. Wcześniej mieściło się tu gospodarstwo ogrodnicze. Nie uprawiane pola porosły chaszcze, krzaki i drzewa. Zadomowiły się tu bażanty i inne ptaki. Choć plac znajdował się niemal w centrum miasta przez długi okres był niezabudowany. Nowy właściciel terenu powołał spółkę Fort Mokotów. Jednym z udziałowców spółki został znany na warszawskim rynku budowlanym inwestor Dom Development.

 • Targi Geologia 2004

  W Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się drugie Międzynarodowe Targi Geologii 2004. Targi reklamują się jako jedyna w Polsce impreza handlowa poświęcona zastosowaniom geologii w gospodarce, administracji samorządowej i ochronie środowiska. Patronat honorowy pełni Państwowy Instytut Geologiczny, który jest jednocześnie współorganizatorem targów.

 • Konferencja PZiTB w Puławach

  W maju w Pułtawach odbyła się zorganizowana przez "Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa" i "Komitet Inżynierii i Procesów Budowlanych i Inwestycyjnych" ll Ogólnopolska Konferencja "Problemy realizacji inwestycji". Konferencja odbywająca się w położonym na brzegu Wisły Domu Turysty, trwała cztery dni.

 • Dekontaminacja gruntu

  Na zdjęciu widoczne są kolumny, w których przeprowadza się oczyszczanie wody gruntowej.

 • Seminarium Fundamenty palowe i specjalne

  Na początku marca w Małej Auli Politechniki Warszawskiej odbyło się seminarium poświęcone fundamentom palowym i specjalnym. Seminarium zorganizowali: Instytut Dróg i Mostów PW, Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

 • Konferencja Iły Plioceńskie Warszawy

  26 lutego odbyło się zorganizowane przez Instytut Techniki Budowlanej seminarium "Iły plioceńskie Warszawy". Profesor dr hab. inż. Lech Wysokiński otwierając seminarium poinformował zebranych, że jeden z referatów wygłosi obchodzący siedemdziesiąte piąte urodziny dr Marian Borowczyk. Dr Borowczyk, choć od kilku lat jest na emeryturze, prowadzi czynne życie zawodowe i choć nie jest ściśle związany z żadną instytucją naukową, stale działa na forum geotechnicznym organizując i prowadząc różnego typu badania.

 • Różdżkarze

  Byłem świadkiem wiercenia studni u mojego sąsiada na Mazurach. W miejscu, gdzie projektowano umieścić studnię, nie było odpowiedniego pokładu wodonośnego. Zmieniono lokalizację, ale i ta okazała się niewłaściwa. Ekipa szukająca wody podziurawiła podwórze jak sito. Pomimo wielu prób wody nie udało się znaleźć.