Historia

  • Janów Podlaski

    18.10.2013

    Janów Podlaski znany jest głównie ze stadniny koni arabskich. Organizowane co roku aukcje ściągają wielu miłośników tych zwierząt. Niektórzy goście zatrzymują się w niecodziennym gospodarstwie agroturystycznym Zaborek. Gospodarze Zaborka zgromadzili niczym w skansenie zbiór zabytkowych budynków. Główne miejsce zajmuje XIX wieczna drewniana plebania (1890). Przy ogromnym stole co rano spotykają się przy śniadaniu wszyscy goście a gospodarz zajmuje towarzystwo rozmową. Jeden z pokojów w Zaborku nazwany jest muzycznym.

  • Dominikanie

    Najważniejszym zadaniem dominikanów jest zgłębianie prawd wiary przez nieustanne studium i modlitwę oraz przekazywanie ich słowem i własnym życiem. W roku 1215 biskup Fulko z Tuluzy i brat Dominik wyruszyli na IV Sobór Laterański, aby uzyskać zgodę na założenie zakonu kaznodziei. Sytuacja nie była prosta bo porządek obrad Soboru przewidywał rozpatrzenie wniosku aby zabronić zakładania nowych wspólnot zakonnych. Za wstawiennictwem Ojca Świętego Innocentego udało się jednak pokonać trudności i w końcu w roku 1216 roku następca Innocentego Honoriusz II wydał bullę zatwierdzającą zakon kanoników regularnych. Druga bulla z 21 stycznia 1217 roku przyznała zakonowi nazwy Zakonu Kaznodziejskiego.

  • Nisyros - wulkaniczna wyspa Morza Egejskiego

    "Do krateru dojechaliśmy motorynkami wypożyczonymi w porcie. Wspiąłem się na niewielkie wzniesienie, gdy reszta wycieczki powędrowała do wnętrza wulkanu. Z góry wyglądali jak mrówki. Dopiero wtedy, gdy dojrzałem ich pochylonych nad bulgoczącymi jeziorkami, zorientowałem się, jak duży jest krater. W jego wnętrzu z otwartych szczelin wydostawała się para. W powietrzu falował zapach siarkowodoru, podobny do tego, który towarzyszył nam podczas wycieczek do Yellowstone i do Eger na Węgrzech. W Yellowstone gejzer Old Faithfull w równych odstępach wyrzucał na wysokość kilkudziesięciu metrów fontannę wody. Tłum gapiów czekał na kolejną erupcję. Pod Egerem w basenach z gorącą wodą tłoczyli się turyści. Na Nisyros w księżycowym, surowym krajobrazie byliśmy sami. To potęgowało piękno i tajemniczość tego miejsca."

  • Kanał Koryncki

    Kanał Koryncki, prawie każdy o nim słyszał, ale kto z nas wie, gdzie on się znajduje, jaka jest jego historia? Stoisz na moście nad Kanałem i jakieś niewdzięczne złudzenie optyczne powoduje, że wydaje Ci się on nieduży, wydaje się być obrazkiem, rzucasz kamyk żeby zobaczyć, jak to właściwie jest; po chwili wbrew Twoim oczekiwaniom kamyk rozpływa się w powietrzu, nie jesteś w stanie uchwycić momentu, kiedy wpada do wody i tworzą się kręgi i już wiesz, że masz do czynienia z czymś wielkim, wielkim dziełem człowieka.

  • Kanał Ostródzko-Elbląski

    "Wypłynąłem na suchego przestwór oceanu Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi; Wśród fal i łąk szumiących, śród kwiatów powodzi, Omijam kolorowe ostrowy burzanu" Ten fragment jednego z sonetów Adama Mickiewicza przyszedł mi na myśl, gdy pierwszy raz zobaczyłem statek poruszający się na wózku po pochylni "Buczyniec" na trasie kanału Ostródzko-Elbląskiego. Najdalej wysuniętą na wschód częścią Pojezierza Iławsko-Ostródzkiego jest Pojezierze Wschodnio Pomorskie.

  • Ulica Ursynowska

    Od powstania firmy, czyli od 1990 roku, do 2007 roku biuro Geotestu mieściło się w przedwojennej czynszówce przy ulicy Ursynowskiej 24/26. Budynek w czasie wojny został niemal całkowicie zniszczony. Na początku lat 50-tych na starych fundamentach odbudowano wschodnią część kamienicy. Do połowy lat 60-tych straszyła ruina zachodniej części budynku. Naruszona pociskami frontowa ściana, niebezpiecznie nachylona w kierunku ulicy, wsparta była drewnianą konstrukcją.

  • Kościół w Trzęsaczu

    Kto przepływał promem z Calais do Dover, zapewne był pod wrażeniem białej kamiennej ściany wyrastającej z morza. Dover, leżące Kanału La Manche, znane jest ze swojego klifowego wybrzeża, noszącego nazwę White Cliff of Dover.