Aktualności wg lat: 2009

 • Awaria przy Braci Załuskich

  Na działce przy ulicy Braci Załuskich niezależnie od otworów badawczych wykonane zostały także sondowania sondą CPT. Wiercenia i sondowania przeprowadzono do głębokości 10 metrów ppt. Stwierdzono że w podłożu pod warstwą nasypów zalegających do głębokości około 1.0 metr występuje cienka warstwa piasków średnich i drobnych przykrywająca trzeciorzędowe iły pylaste i gliny pylaste zwięzłe. Grunty trzeciorzędowe występują już na głębokości 2.0 metry. Jak wykazały sondowania statyczne, piaski są średnio zagęszczone, gliny pylaste zwięzłe twardoplastyczne, o stopniu plastyczności IL = 0.25, a iły w partiach stropowych twardoplastyczne IL = 0.05 – 0.15 i od głębokości około siedem metrów ppt. półzwarte. Dla celów dokumentacji geotechnicznej wykonane zostały trzy otwory badawcze i trzy sondy CPT. W dokumentacji podano, że woda gruntowa występuje jedynie lokalnie na stropie gruntów spoistych na głębokości 1.70 metra ppt. /rzędna 22.40 m np. „0” Wisły.

 • Rozbudowa Czajki

  Oczyszczalnia ścieków Czajka to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Projekt wpisany jest na listę inwestycji priorytetowych Euro 2012. Zostało już wydane pozwolenie na budowę kolektorów kanalizacyjnych na Młocinach oraz tunelu pod Wisłą, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłyną do oczyszczalni Czajka.

 • Nowe parki na Ursynowie

  Na Ursynowie powstaną trzy parki: im. Romana Kozłowskiego, Przy Bażantarni i Lasek Brzozowy. W Parku im. Romana Kozłowskiego znajdzie się kompleks sportowy, teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Zasadzonych zostanie 5 tys. krzewów i około 30 drzew. Już w pierwszej połowie przyszłego roku mają powstać nowe alejki i promenada ze ścieżką rowerową. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. W przyszłości mają powstać: kort tenisowy, górka do zjazdu na sankach, a nawet stok narciarski.

 • Kiedy w Miasteczku Wilanów stanie szkoła?

  W Miasteczku Wilanów mieszka już 2 tys. osób, docelowo ma ich być kilkadziesiąt tysięcy. Podstawowe zasady urbanistyki mówią, że w kompleksie mieszkaniowym dla tylu ludzi muszą się znaleźć przedszkola i szkoły.

 • Biurowe miasteczko przy terminalach na Okęciu

  W sąsiedztwie terminali lotniska Okęcie ma powstać kompleks biurowców, sklepów, hal wystawowych i konferencyjnych. Chodzi o teren, o powierzchni prawie 10 ha, położony wewnątrz pętli, jaką zataczają jezdnie południowego krańca al. Żwirki i Wigury. Studium zagospodarowania miasta wyklucza lokalizację w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej. Według obliczeń Państwowych Portów Lotniczych zmieszczą się tam budynki o łącznej powierzchni nawet ćwierć miliona metrów kwadratowych, to tyle co dwa Pałace Kultury albo pięć Galerii Mokotów.

 • Biurowiec na Krywulta przy Foksal

  U zbiegu ul. Krywulta i Szczyglej, na tyłach dawnego pałacu hrabiny Marii Przeździeckiej przy Foksal 10 firma Dipservice, zajmująca się wynajmem powierzchni biurowych, chce postawić biurowiec. Do 7 grudnia można było składać projekty konkursowe. Obecnie na tym terenie stoi budynek, w którym działa restauracja Mexican, by zbudować biurowiec, firma musi go zburzyć.

 • Parki Żoliborza czeka modernizacja

  Zarząd dzielnicy opracował koncepcję modernizacji terenów zieleni na Żoliborzu. Odnowione zostaną trzy parki, a także powstanie jeden nowy. Ich szeroki program ma zadowolić wszystkie grupy wiekowe – od najmłodszych dzieci po seniorów. Prace prawdopodobnie ruszą już wiosną i potrwają trzy lata. Pierwszym z modernizowanych terenów ma być Plac Lelewela ze względu na najniższy koszt inwestycji - 500 tys. zł. W centralnej części stanie fontanna w formie nowoczesnego pluskowiska lub tradycyjnego zbiornika wodnego, powstaną także nowe alejki.

 • Dzielnica mieszkaniowa zamiast traktorów w Ursusie

  Na terenie dawniej należącym do fabryki traktorów Ursus powstanie nowa dzielnica mieszkaniowa dla około 30 tys. ludzi. Plan zagospodarowania obejmuje obszar o powierzchni 228 hektarów, z czego tereny pofabryczne to ok. 180 ha. Na większości północnej części terenu pozostanie fabryka traktorów. Południową część obszaru (52 ha) już 3 lata temu zakupiła firma Challenge Eighteen za 94 mln zł. Na jej terenach zaplanowano głównie zabudowę mieszkaniową z domami do sześciu pięter, którą Challenge Eighteen chce budować przez 10-15 lat. Spółka liczy się z tym, że inwestycja będzie bardzo kosztowna - grunt na terenie dawnej fabryki jest zanieczyszczony metalami ciężkimi, olejami mineralnymi, azbestem, wełną mineralną i włóknami szklanymi. W wielu miejscach skażoną ziemię trzeba będzie wywozić.

 • Zmiany na Żoliborzu

  Po pierwsze – pl. Grunwaldzki u zbiegu ks. Popiełuszki i Broniewskiego. Od dwóch lat zajmuje się nim pracowania KAPS Architekci. Dziś skrzyżowanie zdominowane jest przez samochody, w przyszłości ma być głównie dla pieszych i tramwajów. Pojazdy przejeżdżać będą pod placem – w projektowanym prawie półkilometrowym tunelu. Dzięki temu pl. Grunwaldzki stanie się ogólnodostępną przestrzenią miejską. Na dwóch jego krańcach staną 15 piętrowe wieżowce, okalać go będą jednokierunkowe uliczki z przystankami autobusowymi, a na środku znajdą się przystanki tramwajowe. Pojawić się mają również elementy małej architektury, jak ławki czy latarnie.

 • Nowy wieżowiec w centrum

  W sąsiedztwie Novotelu, w centrum Warszawy właściciel działki chce postawić prawie stumetrowy wieżowiec. Nowy budynek stanąłby na rogu ul. Nowogrodzkiej i ul. Parkingowej, w miejscu, istniejącego tam obecnie, starego, siedmiopiętrowego biurowca. Wieczystym użytkownikiem terenu są spółki: skarbu państwa Biprodrzew i SPHW. Swój budynek chciałyby wyburzyć, a na jego miejscu postawić nowy. Najpierw spółki myślały o wybudowaniu dwóch wież - 105-metrowej od Nowogrodzkiej i 93,5-metrowej od ul. Parkingowej.

Podział na strony