-
Kingdom Tower (1007 m)
W mieście Jeddah (Dżudda w polskim tłumaczeniu) w Arabii Saudyjskiej po kilkuletniej fazie projektowej, na początku 2013 roku, przystąpiono do pierwszych prac budowlanych przy nowym, najwższym budynku świata. Rozpoczęto od wykonania pali fundamentowych, których realizację powierzono niemieckiej firmie Bauer. Kontrakt za wykonanie 270 pali o średnicy 1.5 - 1.8 metra do głębokości 110 - 120 metrów ppt. opiewa na kwotę 25 mln euro. Czas realizacji tego zadania to 10 miesięcy.
-
8-kondygnacyjny garaż podziemny w Duke Energy Center (240 m)
Duke Energy Center to ponad 50 piętrowy budynek zlokalizowany w Charlotte w stanie Północna Karolina. Jest on najwyższym budynkiem świata zbudowanym z prefabrykowanych elementów. W trakcie budowy projekt znany był pod nazwą Wachovia Corporate Center. Prace wyburzeniowe na działce przeznacoznej pod budowę wieżowca rozpoczęły się na początku 2006 roku, a wieżowiec oddano do użytku w roku 2010.
-
Pingan International Finance Center (660 m)
Shenzen Ping –An International Finance Centre Tower będzie najwyższym budynkiem w Chinach o wysokości 660 metrów. Wieżowiec posiadać będzie 115 pięter oraz 4 kondygnacje podziemne. Cześć podziemna wieżowca sąsiadować będzie z tunelem metra w odległości około 5 metrów od strony północnej. Duże restrykcje dotyczące ewentualnych deformacji tunelu metra, wymagały kompleksowych analiz wpływu wieżowca na konstrukcje tunelu metra w szczególności odwodniania dla mega pali. Na potrzeby budowy wykonano pale fundamentowe oraz mega pale fundamentowe o średnicy 9.5 metra każdy.
-
Nakheel Tower (Al –Burj) o wysokości > 1000 m
Nakheel Tower (w fazie projektowej znany jako Al-Burj) został zaprojektowany jako najwyższy budynek świata. Wieża powstanie w centrum nowo projektowanego Nakheel Harbour zlokalizowanego w zachodnim Dubaju. Inwestorem jest Nakheel, znany ze swoich nowatorskich projektów takich jak sztuczne wyspy w kształcie palm czy The World Islands. W wieżowcu zaplanowano lokalizację 14 luksusowych hoteli, w tym super luksusowy 7* butique hotel na najwyższych piętrach budowli. Dla usprawnienia komunikacji wewnątrz wieżowca zaprojektowano 156 dwupoziomowych wind. Czas przejazdu z parteru na najwyższe piętro zajmie mniej niż 4 minuty.
-
Emirates Twin Towers (355 i 305 m) - pierwszy symbol Dubaju
Pierwszym symbolem nowoczesnego Dubaju, który potwierdzał wysoki rozwój gospodarczy tego emiratu były bliźniacze wieże o nazwie Emirates Twin Towers ukończone w roku 2000. Wyższa wieża o wysokości 355 metrów posiada 54 pietra, natomiast niższa mieszcząca hotel wznosi się na wysokości 305 metrów ponad poziom terenu. Zaprojektowanie tych nowatorskich jak na owe czasy budowli wymagało wykonania wielu analiz i badań szczególnie na potrzeby projektu posadowienia budowli.
-
Siedziba CCTV w Pekinie (234 m)
Budynek CCTV o wysokości 234 metrów posiada 52 kondygnacje nadziemne oraz 3 podziemne. Prace przy budowli trwały od 2004 do 2008 roku i pochłonęły około miliona dolarów. Budynek posadowiony został na płycie fundamentowej o grubości 7,5 metra pod wieżami oraz 5 metrów w części pozostałej.
-
Busan Lotte World Tower (510 m)
W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone tempo w projektowaniu kolejnych wieżowców o wysokości przekraczającej pół kilometra. Obecnie w trakcie realizacji jest kilka takich projektów. W Busan w Korei Południowej trwa budowa 110 piętrowego wieżowca, którego wysokość przekroczy 510 metrów.
-
Pentominium – najwyższy apartamentowiec świata o wysokości 516 m jako przykład głębokiego fundamentowania
W momencie ukończenia Pentominium będzie najwyższym i jednym z najbardziej luksusowych apartamentowców świata (Fig. 1), na każdym piętrze znajdować się będzie prywatne foyer, a wejście do budynku będzie możliwe dzięki skanowaniu cech biometrycznych właściciela lokalu.
-
Posadowienie najwyższego budynku świata (828 m) - Burj Khalifa
Szacuje się, że około 2020 r. złoża ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostaną wyeksploatowane, dlatego też rządzący podjęli decyzję o zmianie struktury dochodów państwa. Zyski ze sprzedaży ropy naftowej zostaną zastąpione zyskami z turystyki. Zwiedzający nie będą podziwiać starożytnych zabytków, jak np. w Egipcie, lecz niespotykane nigdzie indziej cuda architektury, takie jak sztuczne wyspy usypane w kształt kuli ziemskiej czy palmy, siedmiogwiazdkowe hotele, czy najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek wybudował człowiek – Burj Khalifa.
-
Chicago Spire (610 m) jako przykład zaawansowanego sposobu posadowienia wysokich konstrukcji
Wieżowiec Chicago Spire w momencie swojego ukończenia w roku 2012 miał być najwyższym budynkiem mieszkalnym świata. Ambitne palny zostały jednak powstrzymane za sprawą globalnej recesji, na którą najszybciej zareagował rynek budowlany Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie po wykonanie części podziemnej budynku projekt wstrzymano.