Artykuły wg autora: Krzysztof Traczyński

 • Fabryka Norblin

  W końcu XIX wieku pochodzący z rodziny warszawskich platerników Ludwik Norblin oraz złotnik Teodor Werner nabyli od rodziny Buchów fabrykę platerów przy ulicy Żelaznej. Założona została spółka Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Fabryka rozwijała się prężnie i wkrótce należała do przodujących w Polsce w branży metalowej.

 • Przed zakupem działki

  Planując zakup terenu, na którym będziemy budować dom, pamiętajmy, że oprócz walorów estetycznych – położenia, otaczającej ją architektury i walorów technicznych, tj. uzbrojenia terenu – istotne są też inne informacje, które można, a nawet należy uzyskać jeszcze przed zakupem działki.

 • Badania gruntu - dlaczego warto, czy są obowiązkowe i kiedy je zlecić

  Dlaczego warto zbadać grunt przed budową domu? Nie da się dobrze zaprojektować fundamentów, jeśli się nie wie, na jakim gruncie ma stanąć dom. Lepiej to sprawdzić - zwłaszcza, jeżeli sąsiedzi skarżą się na kłopoty ze swoimi domami.

 • Jaki jest sens wykonywania badań geotechnicznych?

  Badania geotechniczne wykonuje się w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża pod inwestycję. Są to konieczne informacje do właściwego i bezpiecznego zaprojektowania fundamentów budynku i w razie czego doboru typu ich izolacji, możliwości podpiwniczenia budynku, doboru typu przydomowej oczyszczalni ścieków czy też możliwości odprowadzenia wód opadowych z dachu budynku do gruntu.

 • Gdzie budować

  Gdy planujemy budowę domu potrzebne staje się wykonanie dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Dzięki takiej dokumentacji uzyskamy informacje o warunkach wodno - gruntowych panujących na terenie naszej przyszłej budowy. Na podstawie wierceń i sondowań gruntu opracowane zostaną wytyczne pozwalające bezpiecznie zaprojektować fundamenty, wybrać odpowiedni typ izolacji itp. Badania takie bardzo szczegółowo opiszą warunki geologiczno - inżynierskie podłoża pod wskazaną lokalizacją.

 • Obszary o niekorzystnych warunkach budowlanych w Warszawie

  Prezentujemy mapę obszarów przedstawiającą miejsca o niekorzystnych warunkach budowlanych w Warszawie.

 • Budujesz dom - zbadaj grunt

  Geotechnik to specjalista od gruntów. Geotechnik określa przydatność podłoża dla celów projektowanej budowy. Dane o rodzaju i "kondycji" gruntów pozwalają prawidłowo i bezpiecznie zaprojektować fundamenty budynku. Kiedy i dlaczego należy korzystać z usług geotechnika?

 • Dokumentacja badań podłoża gruntowego

  Na etapie przygotowania projektu swojego wymarzonego domu zalecamy wykonanie opinii dotyczącej warunków wodno - gruntowych panujących w miejscu przewidzianej budowy. Otrzymując gotowe opracowanie często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy zostało ono wykonane poprawnie. W artykule opisano, jak powinna wyglądać opinia geotechniczna wykonana na potrzeby budowy domu jednorodzinnego czy niewielkiego budynku produkcyjnego.

 • Tajemnicza woda w piwnicy

  Wczesną wiosną rozpoczęto prace przy rozbudowie domu jednorodzinnego w willowej części Mokotowa. Do willi zbudowanej jeszcze przed drugą wojną światową zaprojektowano dobudowanie nowej części. W nowym budynku zaplanowano wybudowanie piwnic, które ze względów użytkowych zagłębiono kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu posadzki piwnic w starym budynku.

 • Czy budować przed zimą?

  Czy początek zimy to dobry moment na rozpoczęcie wykopów pod fundament?

Podział na strony