Parki Żoliborza czeka modernizacja

Zarząd dzielnicy opracował koncepcję modernizacji terenów zieleni na Żoliborzu. Odnowione zostaną trzy parki, a także powstanie jeden nowy. Ich szeroki program ma zadowolić wszystkie grupy wiekowe – od najmłodszych dzieci po seniorów. Prace prawdopodobnie ruszą już wiosną i potrwają trzy lata.

Pierwszym z modernizowanych terenów ma być Plac Lelewela ze względu na najniższy koszt inwestycji - 500 tys. zł. W centralnej części stanie fontanna w formie nowoczesnego pluskowiska lub tradycyjnego zbiornika wodnego, powstaną także nowe alejki.

Najdroższą z inwestycji będzie modernizacja Parku Kaskada. Znajdzie się w nim strefa kontemplacji z otoczonymi zielenią dwoma oczkami wodnymi z kaskadą oraz fontanną i mostkiem, a w ich sąsiedztwie - pajęczyna wspinaczkowa dla dzieci. Kolejna część nazwana „aktywną”, ma pomieścić plac zabaw dla dwóch grup wiekowych, kawiarnię, sklep i toaletę. Od strony ul. Słowackiego zostanie zlokalizowane wrotowisko-lodowisko, a od Trasy Armii Krajowej, oddzielonej ekranami akustycznymi i pasem roślinności – skatepark. W rejonie ul. Gdańskiej będzie wioska ekologiczna z wiatrakiem i polem piknikowym. Na terenie Parku ma się także znaleźć wybieg z przeszkodami dla psów.

Kolejny teren do modernizacji to Sady Żoliborskie. Ma tu powstać ścieżka rekreacyjna do jazdy m.in. na rolkach, a na parkowym placu pojawią się szachy terenowe, stoliki piknikowe oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Ostatni teren zieleni to nowy park, który powstanie na terenie Glinianek Włościańskich. Pomiędzy górkami (zachowanymi fragmentami umocnień wojskowych) prawdopodobnie powstaną dwa boiska oraz plac zabaw dla dzieci starszych. Zrewaloryzowane zostaną dwa istniejące stawy, a w dawnej fosie pojawi się trzeci. Wzdłuż ulicy Braci Załuskich pobiegnie ścieżka rowerowa.

Park Kaskada, Sady Żoliborskie i Glinianki Włościańskie mają zostać objęte monitoringiem. Koszt dwóch ostatnich inwestycji to około 10 mln zł.

Źródło: www.zw.com.pl