Siedziba CCTV w Pekinie (234 m)

Budynek CCTV o wysokości 234 metrów posiada 52 kondygnacje nadziemne oraz 3 podziemne. Prace przy budowli trwały od 2004 do 2008 roku i pochłonęły około miliona dolarów. Budynek posadowiony został na płycie fundamentowej o grubości 7,5 metra pod wieżami oraz 5 metrów w części pozostałej. 

Siedziba CCTV w Pekinie
Siedziba CCTV w Pekinie

Grubsza część płyty została oparta na palach o średnicy 1,2 m i długości 51,5 metra licząc od wierzchu płyty, która została zaprojektowana tak, że obciążenia od obydwu wież zostały skoncentrowane na jej środku, co wyeliminowało stałe naprężenia w palach fundamentowych. Ograniczenie naprężeń w części pali pozwoli na wykorzystanie tego zapasu bezpieczeństwa na wypadek silnego trzęsienia ziemi. W pozostałej części budynku, gdzie płyta fundamentowa jest cieńsza wykonano pale o dł. 15-20 metrów i średnicy 0,6 metra, których zadaniem jest przeciwdziałanie wyporowi wody gruntowej działającemu podczas głębokiego fundamentowania.

Budowla CCTV została wybudowana w latach 2004-2008
Budowla CCTV została wybudowana w latach 2004-2008

Na potrzeby projektu posadowienia wieżowca przyjęto następujące kryteria bezpieczeństwa dla najbliższych 50 lat:

  • brak zniszczeń struktury budynku na skutek trzęsienia ziemi o średniej sile z ostatnich 50 lat
    (63% prawdopodobieństwo na przekroczenie tego stanu granicznego w ciągu następnych 50 lat)
  • naprawialne zniszczenia struktury budynku na skutek trzęsienia ziemi o średniej sile z ostatnich 475 lat (10% prawdopodobieństwo na przekroczenie tego stanu granicznego w ciągu następnych 50 lat)
  • dopuszczalne poważne zniszczenia struktury budynku bez zawalenia konstrukcji na skutek trzęsienia ziemi o średniej sile z ostatnich 2500 lat (2% prawdopodobieństwo na przekroczenie tego stanu granicznego w ciągu następnych 50 lat)
Porównanie budynku CCTV z najwyższym budynkiem w Polsce – Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie wg M. Greli (źródło rysunków skysc
Porównanie budynku CCTV z najwyższym budynkiem w Polsce – Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie wg M. Greli (źródło rysunków skyscraperpage.com)

Wszystkie fotografie pochodzą ze strony www.skyscrapercity.com