Osiedle Wilno

Na koniec przyszłego roku zaplanowano oddanie do użytku pierwszych mieszkań nowego warszawskiego osiedla – Wilno. Inwestorem jest Dom Development SA otwierający listę deweloperów o największej sprzedaży mieszkań w tym roku. Nazwa osiedla nawiązuje do historycznej Kolei Warszawsko – Wileńskiej, również nazwy wewnętrznych ulic i placów będą miały wileńskie nazwy. Zabudowa nowego osiedla inspirowana jest także wileńską architekturą, projekt przygotowała pracownia Hermanowicz Rewski Architekci.

Osiedle będzie zlokalizowane na warszawskim Elsnerowie pomiędzy ulicami Swojską, Klukowską i Wierną. Tuż obok osiedla powstanie nowa stacja kolejowa, o nazwie Warszawa Zacisze-Wilno, pozwalająca na sprawną komunikację z projektowaną stacją II linii metra - Dworzec Wileński. Prace budowlane już się rozpoczęły prowadzi je firma Erbud, gotowy jest Plac Ratuszowy Osiedla Wilno wraz z fontanną.

W podłożu projektowanego osiedla zalegają głównie grunty piaszczyste piaski średni z grubymi w stanie średnio zagęszczonym. Zwierciadło wody gruntowej waha się przedziale 0,6 – 2,0 m ppt. i konieczne jest odwodnienie terenu ze względu na budowę podziemnego garażu. Zaprojektowano jeden poziom garaży w technologii szczelnej zapewniającej izolacje i ochronę przed ewentualnym podniesieniem się poziomu wody gruntowej. Podczas badań geologiczno-inżynierskich rozpoznano lokalnie w strefie przypowierzchniowej grunty organiczne i zastoiskowe, które zostaną wybrane podczas realizacji podziemnej kondygnacji. Badania geotechniczne zrealizował Geotest.

Zdjęcie główne: Wizualizacja osiedla Wilno na Elsnerowie (materiał Dom Development)