Biurowiec P180 przy Domaniewskiej w Warszawie

We wrześniu 2022 roku zakończyła się budowa biurowca P180 przy zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej. Budynek o wysokości 55 metrów ma 15 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne. Inwestorem jest Skanska. Poza biurami w obiekcie znajduje się przestrzeń handlowo – usługowa. W podziemnych garażach może zaparkować 196 samochodów i 100 rowerów. Projekt budynku postał w pracowni PRC Architekci.

Projekt geotechniczny i rozpoznanie geologiczne przygotował Geotest. Jak wykazały badania terenowe w podłożu pod przypowierzchniowymi gruntami nasypowymi i piaskami zalegały warstwy glin piaszczystych. W górnych warstwach glina była plastyczna. Od głębokości kilku metrów występowała glina piaszczysta w stanie półzwartym. Gliny sięgały do głębokości 11-13 metrów. Poniżej znajdowały się piaski drobne i pylaste. W tych dobrze zagęszczonych piaskach wypadało posadowienie płyty fundamentowej o grubości 1.20 metra. Woda gruntowa pomierzona została na głębokości 12.20 ÷ 12.75 m ppt. nieznacznie poniżej poziomu fundamentów. Stateczności wykopu zapewniały ściany szczelinowe o grubości 80 cm i długości 17,70 m. Przy realizacji wykopu zastosowano metodę stropową.

To już kolejny wysokościowiec, który powstał w tej okolicy w oparciu o badania geotechniczne Geotestu. Geotest przygotował dokumentacje i prowadził budowę budynku I0-1, 17–kondygnacyjnego budynku mieszkalnego Matexi oraz biurowca Transportowego Dozoru Technicznego.

Fachowo przeprowadzone badania i opieka naszych specjalistów pozwoliły bezpiecznie i sprawnie wykonać roboty ziemne i fundamentowe.