Biurowe miasteczko przy terminalach na Okęciu

W sąsiedztwie terminali lotniska Okęcie ma powstać kompleks biurowców, sklepów, hal wystawowych i konferencyjnych. Chodzi o teren, o powierzchni prawie 10 ha, położony wewnątrz pętli, jaką zataczają jezdnie południowego krańca al. Żwirki i Wigury. Studium zagospodarowania miasta wyklucza lokalizację w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej. Według obliczeń Państwowych Portów Lotniczych zmieszczą się tam budynki o łącznej powierzchni nawet ćwierć miliona metrów kwadratowych, to tyle co dwa Pałace Kultury albo pięć Galerii Mokotów.

Obecnie większą część tego terenu zajmują parkingi, nieuporządkowana zieleń, hotel Courtyard by Marriott i dwa niewielkie budynki. Dużym atutem tej lokalizacji będzie już niedługo dobra komunikacja z centrum za pomocą podziemnej kolejki, która do września 2011 r. ma pobiec ze stacji PKP Służewiec. Po jej otwarciu spod lotniska do Dworca Centralnego będzie można dojechać w 20 minut. Na biura w takim miejscu na pewno znajdą się chętni.

W sobotę Państwowe Porty Lotnicze razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło konkurs na opracowanie planu zagospodarowania działki. Do konkursu można się zgłaszać do 29 grudnia, w marcu 2010 r. upływa termin składania prac.

W projekcie pomiędzy budynkami mają zostać wytyczone ulice i place wzbogacone systemem ścieżek rowerowych i elementami małej architektury. Zabudowa według ustaleń studium i przepisów lotniczych może mieć maksymalnie 20 metrów wysokości. Zachowane ma być jak najwięcej istniejącej zieleni, a także polepszona komunikacja samochodowa i warunki parkingowe. Na potrzeby lotniska potrzebne jest około 9 tys. miejsc parkingowych, a na obsługę nowych budynków potrzeba będzie nawet 5 tys. miejsc.

Według szacunków PPL budowa wszystkich obiektów może kosztować nawet 10 mld zł, dlatego do realizacji przedsiębiorstwo chce zaprządz przede wszystkim prywatne firmy. Prace w terenie rozpoczną się już prawdopodobnie w 2011 r., będą przebiegać etapami i potrwają około 10 lat.

Źródło: warszawa.gazeta.pl