Historia Geotekstu
Pierwsze plany dotyczące utworzenia Geotekstu powstały w drugiej połowie 2003 roku. Dopiero po dwóch miesiącach zdecydowaliśmy się na ich realizację. Jednym z pierwszych zadań było wymyślenie nazwy. Mieliśmy różne warianty, np. Geotestnik, jednak ostatecznie padło na Geotekst ponieważ nazwa ta zarówno kojarzy się z nazwą oficjalnego wydawcy, tzn. firmą Geotest, jak i ujawnia tematykę magazynu (Geo-Tekst).
Pierwszy numer
Pierwszy numer ukazał się w styczniu 2004. Zbytniego przepychu informacji to tam nie było ale przynajmniej coś na początek, bo był w końcu jeden artykuł. Mimo prostoty pierwszego numeru, znajomi szczerze gratulowali. Poniżej przedstawiamy jego wygląd:
Jak widać na magazyn składały się: wstępniak, wiadomości bieżące, jeden artykuł oraz tzw. zdjęcie miesiąca które pojawiało się w większości numerów i stanowiło zawsze jakąś zagadkę dla czytelnika.
Druga odsłona
Interfejs magazynu został zmieniony szybko, bo kolejny, 2 numer z lutego 2004, ukazał się już z nową szatą graficzną. Przyczyną była oczywiście chęć ulepszenia i zrobienie kolejnego kroku naprzód. I tak jak widać poniżej, Geotekst stał się bogatszy, zarówno graficznie jak i co do ilości prezentowanych informacji w odpowiednich działach. Od tego numeru na stałe zagościł w Geotekście dział prezentujący nadchodzące konferencje. Interfejs ten wykorzystaliśmy w dwóch numerach Geotekstu.
Wersja trzecia
W kwietniu 2004 pojawił się już nowy interfejs.
Geotekst pozostał niebieski już na trochę dłużej. Był miły dla oka i przejrzysty. W każdym numerze było przewidziane miejsce na wstępniak, aktualności, zdjęcie-zagadkę, stopkę, spis numerów archiwalnych oraz na artykuły z działu historii, geologii lub wypadków.
Więcej treści
Dopiero w czerwcu 2005, zmieniliśmy interfejs Geotekstu. Prezentowane informacje nie mieściły się już w starszym układzie. Z powodu braku czasu i ogromnej ilości zajęć zmniejszyliśmy ilość wydawanych numerów, ale zwiększyliśmy ich objętość. W ten sposów powstał kolejny czwarty już interfejs, który z założenia miał się niewiele różnić od poprzedniego, aby uprościć użytkownikom korzystanie ze strony.
Pierwsza tak duża zmiana
W sierpniu 2007 Geotekst został zamieniony w serwis informacyjny. Stało się tak z wielu powodów, m.in. aby nie usuwać starszych artykułów na rzecz tych nowszych tylko prezentować wszystkie w zakresie jednego serwisu. Głównymi atutami nowego Geotekstu były: częstsze aktualizacje działów informacyjnych (wcześniej Geotekst był aktualizowany z wydaniem kolejnego numeru czyli raz na miesiąc) oraz możliwość czytania wszystkich dotychczasowych publikacji on-line czyli bezpośrednio na stronie. Dodatkowo ulepszona została nawigacja o czym łatwo wszyscy się przekonali.
Wszystkie dotychczasowe artykuły są dostępne w odpowiednich działach. Od tamtej pory wszystkie archiwalne wstępniaki oraz okładki Geotekstu ze starych numerów można przejżeć na specjalnie w tym celu utworzonych podstronach. Również wspomniane zdjęcia-zagadki z archiwalnych numerów zostały umieszczone w nowym Geotekście. Dział ten do dzisiaj jest kontynuowany.
System zarządzania Geotekstem
Piąta forma geotekstu nie trwała długo - kończyła się era statycznych stron HTML, które zastępowane były stronami opartymi na systemach zarządzania treścią. Dlatego już we wrzśniu 2008 zbudowaliśmy nowy Geotekst z nową szatą graficzną, oparty na systemie zarządzania treścią. Od tej pory dodawanie aktualności czy artykułów na bieżąco stało się tak łatwe jak nigdy wcześniej.
Geotekst w tej wersji wyglądał następująco:
Ta forma naszego magazynu utrzymała się rekordowo długo, bo aż do 2015 roku. Ilość obowiązków oraz brak czasu spowodowały, że dopiero 7 lat później, odnowiliśmy nasz magazyn przekształcając go w "wersję 7", którą właśnie przeglądasz.