-
O budowie stacji II linii metra warszawskiego w skomplikowanych warunkach gruntowych
W artykule omówiono wpływ budowy geologicznej na budowę obiektów podziemnych na przykładzie budowy metra w Warszawie. Scharakteryzowano iły plioceńskie jako jeden z gruntów w podłożu stacji i tuneli szlakowych I i II linii metra. Opisano deformacje glacitektoniczne zaobserwowane podczas drążenia głębokich wykopów fundamentowych oraz wpływ tych deformacji na prace budowlane wybranej stacji II linii metra.
-
Kingdom Tower (1007 m)
W mieście Jeddah (Dżudda w polskim tłumaczeniu) w Arabii Saudyjskiej po kilkuletniej fazie projektowej, na początku 2013 roku, przystąpiono do pierwszych prac budowlanych przy nowym, najwższym budynku świata. Rozpoczęto od wykonania pali fundamentowych, których realizację powierzono niemieckiej firmie Bauer. Kontrakt za wykonanie 270 pali o średnicy 1.5 - 1.8 metra do głębokości 110 - 120 metrów ppt. opiewa na kwotę 25 mln euro. Czas realizacji tego zadania to 10 miesięcy.
-
O konieczności profesjonalnego wykonywania badań geotechnicznych
Ograniczenia powierzchni działek oraz względy klimatyczne i ekonomiczne powodują, że często w piwnicach budynku jednorodzinnego są budowane baseny. W artykule opisano przykład budowy basenu w piwnicy przedwojennej willi zlokalizowanej na warszawskim Żoliborzu. Willa (posesja nr 7 na rys. 1) o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej przylegała ścianą do budynku sąsiada i była posadowiona na szerokich ławach fundamentowych.
-
Wpływ zmian poziomu wód gruntowych na warunki zabudowy w rejonie Warszawy
Ulewne długotrwałe deszcze, które nawiedziły Polskę w maju, a później na początku czerwca 2010 roku spowodowały wezbrania rzek i powódź w wielu regionach kraju. Wisła zalała między innymi sąsiadującą z Kazimierzem Dolnym gminę Wilków (Fot.1). W czerwcu przerwany został wał wiślany pod Sandomierzem. Pod wodą znalazły się Koźmiczów, dzielnica Sandomierza i Wielowieś należąca do Tarnobrzegu. Zalanych zostało ponad 500 domostw.
-
Nadbudowa przedwojennej kamienicy
Remont dachu czy elewacji starej kamienicy wiąże się z dużymi wydatkami często znacznie przekraczającymi zdolności finansowe wspólnot mieszkaniowych. Składki zebrane z funduszu remontowego pozwalają jedynie dokonywać bieżących napraw. Szczególnie trudną sytuację mają niewielkie wspólnoty, których budżety są nader skromne. Jak w takiej sytuacji dokonać potrzebnych i kosztownych remontów?
-
Janów Podlaski
Janów Podlaski znany jest głównie ze stadniny koni arabskich. Organizowane co roku aukcje ściągają wielu miłośników tych zwierząt. Niektórzy goście zatrzymują się w niecodziennym gospodarstwie agroturystycznym Zaborek. Gospodarze Zaborka zgromadzili niczym w skansenie zbiór zabytkowych budynków. Główne miejsce zajmuje XIX wieczna drewniana plebania (1890). Przy ogromnym stole co rano spotykają się przy śniadaniu wszyscy goście a gospodarz zajmuje towarzystwo rozmową. Jeden z pokojów w Zaborku nazwany jest muzycznym.
-
Metoda stropowa
Metoda stropowa, często zwana również podstropową, jest jednym ze sposobów budowy kondygnacji podziemnych w obudowie wykopu ze ścian szczelinowych. Klasyczna metoda stropowa została po raz pierwszy wykorzystana w latach 60 XX wieku do budowy metra w Mediolanie, dlatego w literaturze światowej często nazywana jest metodą mediolańską. Pomysłodawcą metody, jak również technologii ścian szczelinowych i pali wielkośrednicowych, jest włoska firma I.C.O.S.
-
8-kondygnacyjny garaż podziemny w Duke Energy Center (240 m)
Duke Energy Center to ponad 50 piętrowy budynek zlokalizowany w Charlotte w stanie Północna Karolina. Jest on najwyższym budynkiem świata zbudowanym z prefabrykowanych elementów. W trakcie budowy projekt znany był pod nazwą Wachovia Corporate Center. Prace wyburzeniowe na działce przeznacoznej pod budowę wieżowca rozpoczęły się na początku 2006 roku, a wieżowiec oddano do użytku w roku 2010.
-
Ostrożnie z pompowaniem wody
Gdy rozbudowano budynek jednorodzinny w podwarszawskim Sękocinie postanowiono wykonać piwnice. Stara część nie była podpiwniczona. W piwnicy zainstalowano piec centralnego ogrzewania. Budowę z powodzeniem zakończono a piwnica przez kilka lat służyła mieszkańcom. Niestety w końcu lat dziewięćdziesiątych w czasie roztopów i intensywnych opadów, gdy w całej Polsce a także w Warszawie zaobserwowano nie notowane od kilkudziesięciu lat poziomy wody w gruncie, piwnice wypełniły się wodą na wysokości około 50 cm.Sprowadzono pompę i rozpoczęto obniżanie poziomu wody. Pompę zatopiono w piwnicy oraz w studni z kręgów usytuowanej kilka metrów od narożnika budynku.
-
Przygotowanie podłoża pod 500 tonowy dźwig typu Hercules
Dźwig TEREX DEMAG CC 2500/1 jest jednym z największych i najcięższych urządzeń tego typu w Polsce (Ryc.1). Jest to samojezdny żuraw gąsiennicowy, który może zostać wyposażony w przeciwwagę o masie nawet 250 ton. Urządzenie porusza się na olbrzymich gąsienicach o szerokości 1,2 m i długości 11,0 m (Ryc.2). Hercules jest niezastąpiony podczas realizacji wielu inwestycji budowlanych, gdzie konieczne jest podnoszenie elementów o masie rzędu kilkudziesięciu ton. W ostatnim roku Hercules gościł, tylko w Warszawie, na budowie Centrum Nauki Kopernik, Mostu Północnego oraz Stadionu Narodowego.