-
Budynek Polna Corner przy stacji Metro Politechnika w Warszawie
Gdy w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia budowano ulicę Waryńskiego łączącą Plac Konstytucji z ulicą Puławską nitką biegnącą niemal równolegle do ulicy Marszałkowskiej, rozebrano dwie kamienice z lat 1930. Jaworzyńska 13 i Jaworzyńska 15. Zlikwidowano także zrujnowane i wypalone oficyny budynków przy ulicy Polnej. Od strony wschodniej odsłonięte zostało podwórze budynku Polna 40. Adres ten jest dobrze znany miłośnikom twórczości Marii Dąbrowskiej.
-
Wzmocnienie podłoża pod fundamentami budynku
Artykuł opisuje rewitalizacje przedwojennej warszawskiej kamienicy, która odzyskała swoją dawną świetność, jak również funkcjonalność wymaganą przez standardy XXI wieku. Budynek został rozbudowany o wielokondygnacyjny garaż podziemny zlokalizowany poniżej istniejących fundamentów.
-
Contamination of made grounds
Artykuł o problematyce miast i warstw powierzchniowych zbudowanych z gruntów sztucznych, który prezentowany był na konferencji w Rejkiaviku w roku 2019.
-
Fabryka Norblin
W końcu XIX wieku pochodzący z rodziny warszawskich platerników Ludwik Norblin oraz złotnik Teodor Werner nabyli od rodziny Buchów fabrykę platerów przy ulicy Żelaznej. Założona została spółka Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Fabryka rozwijała się prężnie i wkrótce należała do przodujących w Polsce w branży metalowej.
-
Przed zakupem działki
Planując zakup terenu, na którym będziemy budować dom, pamiętajmy, że oprócz walorów estetycznych – położenia, otaczającej ją architektury i walorów technicznych, tj. uzbrojenia terenu – istotne są też inne informacje, które można, a nawet należy uzyskać jeszcze przed zakupem działki.
-
Badania gruntu - dlaczego warto, czy są obowiązkowe i kiedy je zlecić
Dlaczego warto zbadać grunt przed budową domu? Nie da się dobrze zaprojektować fundamentów, jeśli się nie wie, na jakim gruncie ma stanąć dom. Lepiej to sprawdzić - zwłaszcza, jeżeli sąsiedzi skarżą się na kłopoty ze swoimi domami.
-
Jaki jest sens wykonywania badań geotechnicznych?
Badania geotechniczne wykonuje się w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża pod inwestycję. Są to konieczne informacje do właściwego i bezpiecznego zaprojektowania fundamentów budynku i w razie czego doboru typu ich izolacji, możliwości podpiwniczenia budynku, doboru typu przydomowej oczyszczalni ścieków czy też możliwości odprowadzenia wód opadowych z dachu budynku do gruntu.
-
Gdzie budować
Gdy planujemy budowę domu potrzebne staje się wykonanie dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Dzięki takiej dokumentacji uzyskamy informacje o warunkach wodno - gruntowych panujących na terenie naszej przyszłej budowy. Na podstawie wierceń i sondowań gruntu opracowane zostaną wytyczne pozwalające bezpiecznie zaprojektować fundamenty, wybrać odpowiedni typ izolacji itp. Badania takie bardzo szczegółowo opiszą warunki geologiczno - inżynierskie podłoża pod wskazaną lokalizacją.
-
Obszary o niekorzystnych warunkach budowlanych w Warszawie
Prezentujemy mapę obszarów przedstawiającą miejsca o niekorzystnych warunkach budowlanych w Warszawie.
-
Budujesz dom - zbadaj grunt
Geotechnik to specjalista od gruntów. Geotechnik określa przydatność podłoża dla celów projektowanej budowy. Dane o rodzaju i "kondycji" gruntów pozwalają prawidłowo i bezpiecznie zaprojektować fundamenty budynku. Kiedy i dlaczego należy korzystać z usług geotechnika?