Aktualności: Rozbudowy, przebudowy i rozbiórki

 • Rotunda Dynasy

  Rotunda w nowym wydaniu

  Rotunda Dynasy budynek zaprojektowany przez Karola Kozłowskiego w wybudowany w 1896 r przy ulicy Oboźnej w Warszawie umożliwił realizację pomysłu Henryka Ligockiego prawnika mieszkającego w Krakowie.

 • Budynek Skysawa

  Budynek Skysawa

  W budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 34/36 przed laty mieścił się Instytut Francuski, który został utworzony w Warszawie w 1925 roku. Działania Instytutu przerwała II-ga Wojna Światowa a później „zimna wojna”. Po wizycie prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a w Warszawie w 1967 roku Instytut wznowił działanie.

 • Rozbudowa Osiedla Grafitowa w Pruszkowie

  Zabytkowy budynek Fabryki Majewskiego

  W Pruszkowie, przy ulicy Ołówkowej, rozpoczęła się budowa budynku nr 4 Osiedla Grafitowa. Geotest przygotował dokumentację geotechniczną dla inwestycji, a obecnie prowadzi nadzór geotechniczny. Budynek nr 4, tak jak i poprzednie, będzie miał jedną kondygnację podziemną.

 • Wyburz i zbuduj

  Pod takim hasłem powstaje budynek mieszkalny przy ul. Lazurowej, w miejscu istniejącego garażu wielopoziomowego o dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy polega na wyburzeniu połowy istniejącego garażu i wybudowaniu połowy nowo projektowanego budynku mieszkalnego, przy zachowaniu ciągłego funkcjonowania pozostawionej części garażu. Po zakończeniu prac budowlanych etapu I, użytkownicy garażu przeniesieni zostaną do nowej hali garażowej znajdującej się w budynku mieszkalnym.

 • Mieszkaniówka na Powiślu

  U zbiegu Tamka i Kruczkowskiego trwają prace budowlane przy konstrukcji części podziemnej 8 kondygnacyjnego apartamentowca. Generalnym wykonawca jest firma Kalter, natomiast dokumentację geologiczno-inżynierską dla inwestycji opracowało SGGW. Budynek w całości posadowiony zostanie w obrębie iłów plioceńskich w stanie twardoplastycznym i półzwartym. Pomimo zwartej konsystencji tych gruntów, bardzo często wykazują one znaczne odkształcenia na skutek prowadzenia prac ziemnych w ich obrębie. Należy pamiętać, że iły charakteryzują się względnie niskimi wartościami modułu ściśłiwości wynoszącego przeważnie od 20-50 MPa w zależności od stanu i głębokości ich zalegania.

 • Efektowne wyburzenia

  Trwają prace rozbiórkowe na dawnym terenie Ruchu i IPN-u zlokalizowanym przy Rondzie Daszyńskiego. Na działce powstanie m.in. wieżowiec o wysokości 29 kondygnacji nadziemnych i czterech kondygnacjach podziemnych. Inwestycje prowadzona będzie w kilku etapach. W skład kompleksu wejdą oprócz wspomnianego 180 metrowego wieżowca zlokalizowanego przy ul. Towarowej, biurowiec na rogu ul. Prostej i Wroniej (10 kondygnacji) oraz budynek przy ul. Łuckiej o wysokości do 14 kondygnacji. Inwestorem jest Skanska.

 • Rozbiórki przy Elektrowni Powiśle

  Teren uruchomionej w 1904 roku Elektrowni Powiśle w najbliższym czasie przekształci się w kompleks biurowo-usługowo-mieszkaniowy. Inwestorem jest Hochtief Development Poland. Aktualnie trwają prace rozbiórkowe, docelowo obiekt będzie posiadał powierzchnię ponad 40 000 m2. Wraz z budową BUW, Centrum Nauki Kopernik opisywany kompleks stanie się symbolem odnowionego Powiśla, które w najbliższym czasie zostanie skomunikowane z centrum stolicy poprzez II linię metra oraz ożywione nowymi Bulwarami Wiślanymi. Deweloperzy już dawno docenili atuty tej dzielnicy o czym świadczą kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane w tej okolicy.

 • Rozbiórka PAXu

  Dobiegają końca prace rozbiórkowe budynku PAX-u zlokalizowanego u zbiegu Alei Niepodległości i ulicy Naruszewicza, w którym od końca lat ’40 XX wieku do roku 2004 mieściło się katolickie liceum. Budynek posiadał wspólną ścianę z jednym z najdroższych ówczesnych budynków mieszkalnych w stolicy Apartamentami Wierzbno. Obecne założenia projektowe przewidują powstanie równie luksusowego budynku mieszklanego o wysokości 10 kondygnacji z dwupoziomowym garażem podziemnym. W tym rejonie Warszawy, na skutek głęboko położonego zwierciadła wody gruntowej, budowa podziemnych kondygnacji jest znacznie łatwiejsza i tańsza niż w innych rejonach stolicy. Inwestorem jest Dom Development, natomiast badania podłoża gruntowego i dokumentację geologiczno-inżynierską opracował Geotest.

 • Rozbudowa Hotelu Airport Okęcie

  Trwają prace budowlane przy nowym hotelu w pobliżu portu lotniczego Okęcie. Przy ul. 17 Stycznia powstanie 11 kondygnacyjny budynek z jednopoziomowym garażem podziemnym. Kondygnacja podziemna zagłębiona została na głębokość 3,5 m ppt . W podłożu panują złożone warunki gruntowe. W warstwie przypowierzchniowej rozpoznano grunty spoiste o niewielkiej nośności oraz wysoki poziom wody gruntowej, które wymusiły zastosowanie ścian szczelinowych. Poniżej poziomu fundamentów, stwierdzono występowanie glin piaszczystych w stanie półzwartym oraz zgęszczonych piasków. Autorem projektu jest pracownia Decorum, badania oraz dokumentację geologiczno-inżynierską wykonał Geotest.

 • Galeria Mokotów powiększy się

  O prawie 5 tys. metrów kwadratowych powiększy się Galeria Mokotów, której rozbudowa trwa od kilku miesięcy. Dobudówka w kształcie litery L powstaje wzdłuż ul. Wołoskiej, gdzie zaprojektowano posadowienie na stopach fundamentowych oraz wzdłuż ul. Uniechowskiego, gdzie wykonano pale fundamentowe. Posadowienie pośrednie wykonano ze względu na obciążenie mimośrodowe tej części konstrukcji. Grunty w tym miejscu należą do silnie skonsolidowanych. Wykonane sondowania statyczne CPT wykazały obecność zwartych glin, których stopień plastyczności IL< 0.00.

Podział na strony