Osuwisko

Skarpa nad Narwią. Widoczne osuwisko.

Działka nad Narwią usytuowana jest w bardzo malowniczym krajobrazie. Szerokie koryto rzeki, wysoka na 15 metrów skarpa, otaczająca teren zieleń wszystko to powoduje, że miejsce jest idealne na budowę domu. Właściciel zdecydowała się na dom drewniany położony w odległości około 25 metrów od krawędzi skarpy. Bliżej zbocza stanęła wiata, a w pobliżu skarpy zbudowano niewielki basen. Teren uporządkowano, ze skarpy zniknęła roślinność. W ramach urządzania działki wyprofilowana schodkowo zbocze, a następnie na gruncie ułożono włókninę, którą przymocowano gwoździami do podłoża. Powierzchnię wyrównano układając na schodkach grunt. Przywrócono pierwotny przebieg zbocza, a w jego środkowej części umieszczono w wykopie plastykową rurę, której zadaniem było odprowadzanie wody deszczowej do rzeki. Rura przebiegała przez całą wysokość skarpy od jej korony do podstawy. Wiosną tego roku powstało osuwisko. W ramach przeprowadzonej przez nasz zespół wizji terenowej stwierdziliśmy, że przemieszczeniu uległ głównie grunt w górnej części skarpy. Wiercenia kontrolne wykazały, że wielkość koluwiów – koluwia to przemieszczony grunt- przekracza jeden metr. Zniszczeniu uległ rurociąg i włóknina zabezpieczająca skarpę. Szczęśliwie nie został uszkodzony basen, który znalazł się poza zasięgiem osuwiska. Część gruntu ze skarpy przemieściła się do rzeki.

Oględziny terenu i jego otoczenia wykazały, że skarpa przed rozpoczęciem budowy została wykarczowana i pozbawiona roślinności. Na sąsiednich działkach rosną drzewa i krzewy.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że główną przyczyną powstania osuwiska było umieszczenia na skarpie rurociągu. Rura została wkopana w zbocze. W trakcie robót naruszono strukturę gruntu na trasie rurociągu a wykonany wykop po zasypaniu stanowił idealne koryto dla wody opadowej. Spływająca po skarpie woda utworzyła powierzchnię poślizgu, po której zsunął się grunt.

W ramach prac badawczych w przypadku utraty stateczności Geotest przeprowadza następujące badania i działania:

- wizja terenowa;

- określenia miąższości (grubości) przemieszczonych mas gruntu;

- wykonanie nalotu fotogrametrycznego dronem;

- wykonanie badań celem określenia parametrów geotechnicznych gruntu;

- opracowanie mapy wysokościowej terenu na podstawie danych otrzymanych z nalotu dronem;

- opracowanie obrazu terenu na skarpie na podstawie zdjęć wykonanych dronem;

- przeprowadzenie obliczeń stateczności skarpy po wystąpieniu osuwiska;

- przeprowadzenie obliczeń stateczności skarpy po usunięciu koluwiów;

- przygotowanie opinii geotechnicznej, która jest podstawą do opracowania projektu zabezpieczenia skarpy.

W artykule Zamek Ujazdowski zamieszczonym w dziale Historia Warszawy opisaliśmy rozwiązanie, które zostało zastosowane na skarpie poniżej zamku. Artykuł dostępny pod linkiem:

http://www.geotekst.pl/artykuly/historia/zamek-ujazdowski