Towarowa 22

Trzy światy w jednym kadrze

Teren w kwartale otoczonym ulicami Sienną, Miedzianą, Srebrną i Towarową przed wojną był ściśle zabudowany budynkami mieszkalnymi. W centralnej części znajdował się Plac Kazimierza Wielkiego z halami targowymi. Budynki i hale zostały zniszczone i po wojnie na ich miejscu zbudowano największy zakład poligraficzny w Polsce, Dom Słowa Polskiego. Obiekt oddano do użytku w lipcu 1950 roku. W czasach komunistycznej Polski zwykle uroczyste przekazywanie nowych obiektów odbywało się w rocznicę powstania PKWN /Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego/ czyli 22 lipca. Tak było i w tym przypadku. W połowie lat osiemdziesiątych w DSP drukowano 27 milionów książek, 510 milionów gazet i 195 milionów czasopism rocznie! W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia główny budynek dawnych zakładów poligraficznych zaadaptowano na Centrum Handlowe Jupiter, które działało do 2022 roku. Po jego likwidacji zaczęła się rozbiórka budynków i wystartowała budowa wielofunkcyjnego kompleksu mieszkaniowo – biurowego z przestrzenią handlową. Właścicielem terenu i inwestorem jest Grupa Echo Investment. Budownictwem mieszkaniowym zajmuje się spółka utworzona przez Echo dla projektów mieszkaniowych Archicom. Inwestycja jest realizowany wspólnie z AFI Europe. Projekt przygotowali architekci z pracowni JEMS. Na terenie o powierzchni 6.5 ha zaplanowane zostało mini miasto ze ścieżkami rowerowymi, alejkami spacerowymi i renowacją ulicy Wroniej na odcinku pomiędzy Chłodną i Pańską. Planuje się budowę 2000 mieszkań, 600 mieszkań na wynajem oraz 2.5 hektarowy Park Słowa Polskiego. W ramach planowanych prac odnowiony zostanie pawilon Domu Słowa Polskiego. Najwyższa budowla o wysokości 150 m stanie przy zbiegu Towarowej i Pańskiej. W ten sposób przybędzie kolejny wieżowiec w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego. Pozostałe budynki będą miały od 6 do 9 kondygnacji. Geotest przeprowadził szereg badań na przedmiotowym terenie. Badania podzielone zostały na części dostosowane do projektowanych etapów budowy. Prace były niezwykle trudne, bo prowadzone były w gęstej tkance uzbrojenia wśród pozostałości rozebranych obiektów. W takim terenie szczególnie wymagające jest wykonywanie sond statycznych CPT.

I tak na działce przy ulicy Wroniej, gdzie realizowany jest projekt „Apartamenty M7” zbadaliśmy, że pod warstwą gruntów nasypowych sięgających do głębokości 4.50 metra występują gliny z soczewkami pasków. Grunty spoiste są w stanie twardoplastycznym i sięgają do głębokości 14.00 – 17.00 m ppt. Pod glinami rozpościerają się zagęszczone piaski drobne. Woda gruntowa na glinach pomierzona została na rzędnych 105.10 – 107.60 m n.p.m. tj. powyżej projektowanego poziomu posadowienia płyty fundamentowej 105.20 m n.p.m. Powierzchnia terenu odpowiada rzędnej około 113.50 co oznacza, że posadowienie budynku będzie na głębokości około 8.30 m ppt. Pod glinami występuje drugi poziom wodonośny, który stabilizuje się na rzędnej 104.00 m n.p.m. tj. powyżej projektowanego poziomu płyty fundamentowej, ale warstwa gruntów spoistych zapewnia stateczność dna wykopu.

W terenie pobrane zostały próby o nienaruszonej strukturze do laboratoryjnych badań wytrzymałościowo – odkształceniowych.

Obudowę wykopu stanowi ściana szczelinowa zagłębiona w warstwy gruntów spoistych. Strop tej warstwy umożliwiający odcięcie dopływu wody do wykopu znajduje się zmiennej głębokości od 99.30 do 102.00 m n.p.m.

Jak możemy przeczytać na stronie m7apartamenty.pl „Apartamenty M7 to pierwsza inwestycja w Polsce posiadająca własną kolekcję sztuki. Jej gwiazdą jest legendarny fotograf Helmut Newton, którego prace będą zdobić przestrzenie wspólne budynku. Zanim to nastąpi, kolekcja będzie udostępniona publiczności.