Noho One przy Karolkowej.
Pod koniec marca pisaliśmy o inwestycji realizowanej przez NOHO przy ulicy Karolkowej, w miejscu, gdzie jeszcze niedawno działały zakłady farmaceutyczne Polfa.
Cały czas trwają wyburzenia i prace remontowe obiektów zabytkowych.
Pod koniec kwietnia wznowione zostały roboty ziemne i fundamentowe w południowej części działki. Prace wykonuje Atlas Ward firma znana głównie z budownictwa przemysłowego i logistycznego.
Jak wcześniej informowaliśmy zaprojektowano budynki z dwoma kondygnacjami podziemnymi posadowione na głębokości 8.00 – 8.50 metra tj. na rzędnej 104.80 m n.p.m. Płyta fundamentowa oparta zostanie w warstwie półzwartych glin pylastych i piaszczystych oraz zagęszczonych piasków drobnych. Pierwszy poziom wód gruntowych pomierzono na rzędnej 104.40 m n.p.m. nieznacznie poniżej poziomu posadowienia, co umożliwiło wykonanie wykopu w obudowie ścianką berlińską.
Po wykonaniu znacznej części wykopu można stwierdzić, że podłoże gruntowe zostało bardzo dobrze rozpoznane na etapie wykonywania przez Geotest dokumentacji geotechnicznych.
Ze względu na znaczną szerokość wykopu rozpory zapewniające stateczność ściany berlińskiej zastąpiono dwuteownikami wspartymi o dno wykopu. Na budowie nie ma możliwości zastosowania kotew gruntowych, ponieważ na działce sąsiada znajduje się budynek z podziemnym garażem
W pierwszym etapie stateczność obudowy wykopu zapewnia gruntowa przypora. Po osiągnięciu poziomu dna wykonuje się wykopy pod fundamenty dla dwuteowników ukośnie podpierających ścianę berlińską. Gdy beton uzyska odpowiednią wytrzymałość można usunąć ziemną przyporę. W miejscu, gdzie w dnie wykopu występują grunty piaszczyste wykonanie fundamentów dla przypór wiąże się z koniecznością lokalnego obniżenia wody gruntowej. Stosowane są igłofiltry.
W trakcie prowadzenia robót ziemnych w wykopie trafiono na niespodziankę.