Kłopoty na budowach

Kłopoty na budowach

Nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie badań warunków wodno – gruntowych na terenie całej działki. Gdy część działki zajmują budynki, użytkowane parkingi nie wszędzie teren jest dostępny. Dokumentacje geotechniczne wykonywane są etapami. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym do pozwolenia na budowę wymagana jest jedynie opinia geotechniczna. Zazwyczaj opracowanie to sporządzone jest na podstawie wstępnych ograniczonych w ilości badaniach. Zdarza się że nie wykonuje się w ogóle badań w terenie a opinia powstaje w oparciu o materiały archiwalne. Taka sytuacja występuje, gdy działka jest zabudowana i nie ma możliwości wykonania wierceń i sondowań, bo po prostu teren nie jest dostępny, Dokumentacja badań podłoża gruntowego, projekt geotechniczny i w razie potrzeb także dokumentacja geologiczno – inżynierska powstają w późniejszym czasie. Niestety zdarza się że z powodu napiętych terminów prace projektowe przeprowadza się w oparciu jedynie o opinie geotechniczną, a inwestor i zleceniodawca nie biorą pod uwagę, że w czasie dodatkowych prac może okazać się iż warunki gruntowe są trudniejsze niż opisane w opinii geotechnicznej. Zdarza się tak w sytuacji, gdy na działce panują złożone warunki gruntowe. W opracowaniach przygotowanych przez naszą firmę zwracamy szczególną uwagę na wyraźny przekaz o konieczności wykonania dodatkowych badań. Taką informację przekazujemy do zamawiającego jak tylko uważamy, że jest to konieczne. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie spotykaliśmy się z kłopotami na budowach spowodowanych brakiem badań uzupełniających. Przy Jana Pawła II dokumentacja projektowa wykonana została na podstawie badań wykonanych jedynie wokół projektowanego budynku. W trakcie realizacji wykopu okazało się, że na działce warunki są inne niż się spodziewano. Konieczne było zatrzymanie prac i przeprowadzenie dodatkowych wierceń i sondowań.

Przy Towarowej w trakcie realizacji wykopu okazało się, że pod rozebranym budynkiem w miejscu, gdzie nie były wykonane badania grunty nasypowe sięgały głębiej niż zakładano. Na Żoliborzu w wykopie stwierdzono znaczną zmienność zagęszczenia piasków. I na tej działce ilość badań była ograniczona z powodu braku dostępu do zabudowanej części działki. Brak rozpoznania podłoża na całym obszarze projektowanej zabudowy często generuje dla inwestora nieprzewidziane wcześniej koszty, opóźnienie w realizacji budowy i niepotrzebne nerwy.

Realizujmy inwestycje z rozwagą i pamiętajmy o konieczności wykonania badań szczegółowych, gdy jeszcze jest czas, aby wprowadzić poprawki i zmiany. „Niespodzianki”, które wykonawcy spotykają w trakcie prowadzenia robót ziemnych i fundamentowych nie tylko generują dodatkowe, nieprzewidziane w budżecie koszty, ale także wydłużają o co najmniej kilka tygodni realizacje inwestycji. Koszt badań szczegółowych jest niewspółmiernie mniejszy od kosztów zmian projektowych i technologicznych.