Co się wydarzyło po pandemii.
Gdy w 2020 roku cały świat ogarnęła pandemia, pracodawcy i zarządzający gospodarką zastanawiali się jak ratować firmy i przedsiębiorstwa przed stagnacją, a w niektórych przypadkach także przed upadkiem. Szybko okazało się, że skutecznym sposobem w sytuacji, gdy biura zostały zamknięte a ludzie zmuszeni do pozostawania w domach, jest praca zdalna. Biura opustoszały a pracownicy realizowali powierzone im zadania w swoich mieszkaniach. W Geoteście nie wymagało to żadnych dodatkowych inwestycji, bo system pracy zdalnej wprowadzony został znacznie wcześniej, jeszcze wiele miesięcy przed pandemią. Gdy udało się opanować epidemię i życie wróciło do normy część firm dalej działała, zachowując zdalny system pracy. W wielu firmach praca w biurach została wznowiona, ale nie w pełnym wymiarze. Często zastosowana została zasada, że w tygodniu pracownik pracuje zarówno w biurze jak i w domu. Na przykład trzy dni w biurze i dwa w domu lub odwrotnie. W efekcie dość szybko okazało się, że znacznie zmalał popyt na nowe biura. Zrezygnowano z budowy zaplanowanych wcześniej biurowców. Skanska wstrzymała budowę wysokiego budynku mieszczącego biura przy zbiegu Wolskiej i Towarowej.
W czasie pandemii społeczeństwo zamknięte w swoich domach i mieszkaniach nauczyło się zakupów online. Zamknięte zostały galerie handlowe i okazało się, że można wygodnie kupować towary korzystając z Internetu i firm kurierskich. Powstało zapotrzebowanie na hale magazynowe, w których można było gromadzić towary. W czasie pandemii w Geoteście wykonaliśmy rekordową w historii firmy ilość dokumentacji dla tego rodzaju inwestycji. Niebywale rozwinęła się także branża kurierska.
Gdy pandemia wygasła popularny sposób robienia zakupów online pozostał. Wiele osób przestało odwiedzać galerie handlowe.
Dziś obserwujemy tego efekt: znikanie z mapy miasta wielkich sklepów i biurowców.
W Warszawie zburzono galerię Jupiter przy ulicy Towarowej. Na Kabatach, gdzie teren o dużej powierzchni zajmowało Tesco powstaje osiedle mieszkaniowe. Nowe mieszkania wybudowane zostaną także na wspomnianym terenie galerii Jupiter. Zniknęły z powierzchni biurowce przy ulicy Postępu. Na początku sierpnia zburzony został budynek nieopodal zbiegu Domaniewskiej i Wołoskiej. Firma Matexi realizuje projekt mieszkaniowy przy zbiegu Żwirki i Wigury i Komitetu Obrony Robotników w miejscu, gdzie jeszcze niedawno znajdował się hotel i budynki biurowe. W planach projektowane są kolejne wyburzenia. Geotest bierze czynny udział w przygotowaniu nowych projektów, często w bardzo trudnych warunkach, gdy na przeszkodzie stoją podziemne części rozebranych budynków i liczna sieć infrastruktury podziemnej. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i zmiany w sposobie życia i pracy wskazują, że ta tendencja będzie się utrzymywała w najbliższym czasie.