-
Kłopoty na budowach
Coraz częściej inwestorzy sięgają po tereny zabudowane i decydują się na rozbiórki istniejących obiektów i projektują nowe budynki. często wyższe i posadowione głębiej z racji budowania dwóch, a nie jednego poziomu podziemnych garaży. Na terenie zabudowanym trudno jest wykonać niezbędne badania geotechniczne i wymagane jest aby przeprowadzić badania szczegółowe, gdy teren jest już dostępny. W krótkim materiale przedstawiamy problemy jakie wynikają z braku wykonania dodatkowych badań.
-
Mokopolis
Służewiec Przemysłowy zmienia oblicze. Po okresie kiedy w miejscu upadłych zakładów produkcyjnych powstawały biura nastąpił czas budowy budynków mieszkalnych. Przy ulicy Postępu w pobliżu skrzyżowania z Bokserską powstają nowe budynki mieszkalne, których inwestorem jest firma Yawa, jedna ze spółek znanego developera Yareal Polska. Do zabezpieczenia skarp zastosowano dwie odmienne metody. Od strony ulicy wykonane zostały kolumny DSM a na pozostałych fragmentach zastosowano technologię trenchmix.
-
Co się wydarzyło po pandemii.
Gdy zostaliśmy zaatakowani przez covid-19 i kraj ogarnęła pandemia w wyniku Lockdownu zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach. Przestały działać biura, zamknięto galerie handlowe i duże magazyny. Rozpowszechnił się system pracy zdalnej i sposób prowadzenia zakupów online. W tekście przedstawiamy jak te zmiany wpłynęły na budownictwo w Polsce.
-
Muzeum Getta Warszawskiego
Na terenie dawnego szpitala Bersohnów i Baumanów rozpoczeły się prace budowlane. Jeszcze przed ich rozpoczęciem w trudnych warunkach zabudowanego i spełni uzbrojonego terenu wykonywaliśmy badania geotechniczne. Otwory badawcze sięgały głębokości 22 metry ppt. Pod kompleksem glin występuje warstwa piasków drobnych, która będzie stanowiła oparcie dla płyty fundamentowej.
-
Upper One
Jeszcze niedawno w miejscu prowadzonej budowy znajdował się budynek Atrium. Został rozebrany a w jego miejscu powstanie 34 kondygnacyjny wysokościowiec mierzący 131 metrów. Projektowany obiekt znacznie zmieni wygląd miasta na skrzyżowaniu ulicy Grzybowskiej z Aleją Jana Pawła II.
-
Bulwary Praskie
Zmienia się oblicze ulicy Jagiellońskiej w miejscach, gdzie produkowała samochody fabryka FSO na Żeraniu. Na działce o powierzchni 27 hektarów powstaje osiedle mieszkaniowe dewelopera Mennica Polska. W miejscu wznoszonych budynków znajdował się tor próbny FSO. Tu sprawdzano wyprodukowane w fabryce Syreny, Fiaty, Polonezy, a później auta produkowane na licencji Daewoo. Najwyższy z budowanych budynków ma 14 kondygnacji. Wkrótce powinna ruszyć budowa po przeciwnej stronie ulicy Jagiellońskiej, na terenach fabryki zakupionej przez OKAM.
-
Intraco Prime
Przed wybudowanym w latach siedemdziesiątych budynkiem Intraco znajdował się jednokondygnacyjny podziemny parking. W jego miejscu Polski Holding Nieruchomosci zrealizował siedmiokondygnacyjny budynek Intraco Prime. Badania geotechniczne prowadzone przez Geotest utrudniał znajdujący się pod ziemią parking.
-
BOHEMA PRAGA
Rozpoczęła się budowa kolejnego etapu inwestycji realizowanej przez OKAM przy ulicy Szwedzkiej w Warszawie. W budynku dawnej warzelni powstaną mieszkaniowe lofty. Przez kilka lat teren uległ wartościowej rewaloryzacji. Udało się uratować pofabryczne zabudowania. W przeszłości przy Szwedzkiej w chemicznej fabryce Schicht Lever SA powstawało znane w kraju mydło Biały jeleń. Od 2007 roku Geotest prowadzi geotechniczne i sozologiczne badania na tym terenie.
-
Soho by Yareal
Trwa budowa osiedla Soho by Yareal na pofabrycznym terenie przy ulicy Mińskiej w Warszawie. Obok ceglanych, zabytkowych budynków powstają nowe z ciekawą architekturą znakomicie wpisującą się w otoczenie. Na terenie osiedla zaplanowano park o powierzchni 1 hektara. Geotest prowadził liczne badania na obszarze całej inwestycji.
-
Student Depot - Modzelewskiego
Oddano do użytku dom akademicki "Student Depot" przy zbiegu ulicy Modzelewskiego i Al. Wilanowskiej. To kolejny akademik wybudowany przez tego inwestora. Geotest przygotował dokumentacje geotechniczne dla tej inwestycji. Wysoki poziom wody gruntowej spowodował, że konieczne było odwodnienie terenu.