Kiedy w Miasteczku Wilanów stanie szkoła?

W Miasteczku Wilanów mieszka już 2 tys. osób, docelowo ma ich być kilkadziesiąt tysięcy. Podstawowe zasady urbanistyki mówią, że w kompleksie mieszkaniowym dla tylu ludzi muszą się znaleźć przedszkola i szkoły.

W kwietniu tego roku Rada Warszawy przeznaczyła 42 mln zł na kupno działki o powierzchni 4,5 ha zlokalizowanej na zachód od Świątyni Opatrzności, między ul. Zdrową a skarpą. Był to ostatni niezabudowany teren, na którym można wznieść placówki oświatowe. Gdy podejmowano tę decyzję, wiceburmistrz zapowiedział, że pierwszy z budynków mógłby być gotowy na początek roku szkolnego 2011/12. Jednak w projekcie budżetu na 2010 r. nie przeznaczono pieniędzy na tę inwestycję.

Pracownia Mąki Sojka Architekci sporządziła już koncepcję zagospodarowani działki na zlecenie firmy Polnord. Koncepcja przewiduje cztery budynki ustawione w literę U, a pomiędzy nimi zagłębiony plac w formie amfiteatru. W budynkach zmieściłoby się przedszkole na 225 dzieci, podstawówka na 1250 uczniów i gimnazjum dla 525, a także hala sportowa. Na razie firma Polnord na własny koszt ma opracować biznesplan inwestycji i uszczegółowić koncepcję, jednak może to potrwać do połowy przyszłego roku, potem będzie trzeba opracować projekt szczegółowy i wystąpić o pozwolenie na budowę. Możliwe, że firma Polnord sfinansuje również projekt szkół, stanie się to jednak tylko wtedy, gdy nastąpi porozumienie pomiędzy firmą a miastem w innej sprawie - wykupie gruntów pod ulice na terenie Miasteczka Wilanów.

Źródło: warszawa.gazeta.pl