Kaplica w Tarnowie

Na skraju skarpy w pobliżu potężnego zakola Wisły stanęła magiczna budowla, która choć jeszcze nie jest jeszcze całkiem gotowa znana jest już w wielu miejscach na Świecie. W mazowieckiej Wsi Tarnów, położonej przy drodze do Puław małżeństwo architektów Marta i Lech Rowińscy zaprojektowali kaplicę wotum Aleksandra. Kaplica, niezwykle prosta w formie, ma ściany i dwuspadowy, ostro nachylony dach pokryty wiórem osikowym. Ściany pozbawione są okien ale szczyt budowli od strony ołtarza i rzeki to ogromna przeszklona powierzchnia. Można przez nią dojrzeć zieleń, dolinę Wisły, a jak ktoś ma taka potrzebę jeszcze więcej. To otwarcie na Świat widoczne jest przez uchylone drzwi do świątyni. Wnętrze wypełnia prosta a zarazem piękna drewniana konstrukcja.

Budynek wzniesiony został w znacznej mierze przez mieszkańców wsi Tarnów, a budowę nadzorowała i prowadziła fundatorka, żona Pana Aleksandra Rowińskiego. Państwo Rowińscy mieszkają nieopodal kaplicy i chętnie opowiadają o jej powstaniu.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo skarpy wiślanej i możliwość występowania przemieszczeń gruntu zdecydowano się budynek posadowić na płycie fundamentowej. Wykonana została płyta żelbetowa grubości 0.50 metra. Podłoże gruntowe jest piaszczyste.

Skarpa w chwili obecnej jest stateczna i wydaje się być bezpieczna. Zagrożenie może powodować rzeka, której wartki nurt utworzył szerokie zakole. Przed wymywaniem gruntu zabezpiecza ostroga wykonana nieopodal miejsca w którym stanęła kaplica.

Po raz pierwszy w historii najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego o nagrodę im. Miesa van de Rohe wśród realizacji nominowanych do nagrody znalazł się budynek zaprojektowany przez Polaków.

„Zaciszny kameralny skierowany ku dalekiemu południowemu horyzontowi. Krzyż na kalenicy oznajmia że jest to kościół ale równie dobrze mógłby to być meczet albo synagoga. Przynajmniej z naszego punktu widzenia. Zależało nam wyłącznie na tym żeby stworzyć miejsce sprzyjające skupieniu i wyciszeniu. Schronienie dla zmysłów”. To komentarz projektantów, który świetnie charakteryzuje kaplicę w Tarnowie.