Aktualności wg autora: Ewa Zygierewicz

 • Zielony Żoliborz Przemysłowy

  W południowej części Żoliborza właśnie rozpoczyna się budowa osiedla. Pierwszy blok powstanie u zbiegu ulic Rydygiera i Matysiakówny. Dom będzie miał sześć do dziewięciu pięter i pomieści 300 mieszkań. Całe osiedle będzie składało się z czterech budynków i pomieści 900 mieszkań. Inwestorem jest firma Turret Development.

 • Biurowiec przy Grzybowskiej

  Działkę przy ul. Grzybowskiej 78 w 2005 roku kupiła Irlandzka Grupa Deweloperska. Mimo warunków zabudowy pozwalających na budowę 82-metrowego budynku w tym miejscu, deweloper rozpoczął starania o budowę 110-metrowej wieży. Ostatnie 30 m miało stanowić ozdobne zwieńczenie budynku. Po długich pertraktacjach IGD otrzymało wreszcie pozwolenie na budowę 26-piętrowego apartamentowca Emerald Tower Jednak zamiast rozpocząć budowę skłania się do zmiany funkcji budynku na biurowiec. Ten pomysł spowodowany jest zmniejszeniem popytu na luksusowe mieszkania, związanym z kryzysem. Popyt na biura także się zmniejszył, jednak na lokale w centrum zawsze znajdą się chętni, zwłaszcza że w chwili obecnej nie powstaje tu wiele nowych biurowców.

 • Centra handlowe obok Miasteczka Wilanów

  Po przerwie budowlanej związanej z kryzysem, deweloperzy ruszają z budową nowych osiedli na Polach Wilanowskich. Spółka Wilanów Investments zapowiada na marzec rozpoczęcie budowy dwóch osiedli. Obecnie w miasteczku Wilanów mieszka ok. dwóch tysięcy osób, jednak docelowo będzie tam mogło mieszkać 40-50 tys. ludzi. Taka ilość ludzi potrzebuje rozwiniętej sieci handlu i usług, jednak na razie miasteczko to handlowa pustynia.

 • Apartamentowiec i biura w miejscu fabryki słodyczy

  Na Powiślu, na działce pomiędzy ulicami Drewnianą, Topiel i Zajęczą, na miejscu dawnej fabryki cukierków rozpoczęła się budowa biurowca i luksusowego apartamentowca. Powstają betonowe ścianki szczelinowe, które osłonią dwie kondygnacje podziemnych parkingów. Ponieważ w sąsiedztwie stoją budynki, prace są prowadzone metodą stropową – najpierw powstanie strop pierwszej podziemnej kondygnacji, potem zostanie wybrana spod niego ziemia i zostanie zbudowane niższe piętro.

 • Kiedy w Miasteczku Wilanów stanie szkoła?

  W Miasteczku Wilanów mieszka już 2 tys. osób, docelowo ma ich być kilkadziesiąt tysięcy. Podstawowe zasady urbanistyki mówią, że w kompleksie mieszkaniowym dla tylu ludzi muszą się znaleźć przedszkola i szkoły.

 • Biurowiec na Krywulta przy Foksal

  U zbiegu ul. Krywulta i Szczyglej, na tyłach dawnego pałacu hrabiny Marii Przeździeckiej przy Foksal 10 firma Dipservice, zajmująca się wynajmem powierzchni biurowych, chce postawić biurowiec. Do 7 grudnia można było składać projekty konkursowe. Obecnie na tym terenie stoi budynek, w którym działa restauracja Mexican, by zbudować biurowiec, firma musi go zburzyć.

 • Dzielnica mieszkaniowa zamiast traktorów w Ursusie

  Na terenie dawniej należącym do fabryki traktorów Ursus powstanie nowa dzielnica mieszkaniowa dla około 30 tys. ludzi. Plan zagospodarowania obejmuje obszar o powierzchni 228 hektarów, z czego tereny pofabryczne to ok. 180 ha. Na większości północnej części terenu pozostanie fabryka traktorów. Południową część obszaru (52 ha) już 3 lata temu zakupiła firma Challenge Eighteen za 94 mln zł. Na jej terenach zaplanowano głównie zabudowę mieszkaniową z domami do sześciu pięter, którą Challenge Eighteen chce budować przez 10-15 lat. Spółka liczy się z tym, że inwestycja będzie bardzo kosztowna - grunt na terenie dawnej fabryki jest zanieczyszczony metalami ciężkimi, olejami mineralnymi, azbestem, wełną mineralną i włóknami szklanymi. W wielu miejscach skażoną ziemię trzeba będzie wywozić.

 • Zmiany na Żoliborzu

  Po pierwsze – pl. Grunwaldzki u zbiegu ks. Popiełuszki i Broniewskiego. Od dwóch lat zajmuje się nim pracowania KAPS Architekci. Dziś skrzyżowanie zdominowane jest przez samochody, w przyszłości ma być głównie dla pieszych i tramwajów. Pojazdy przejeżdżać będą pod placem – w projektowanym prawie półkilometrowym tunelu. Dzięki temu pl. Grunwaldzki stanie się ogólnodostępną przestrzenią miejską. Na dwóch jego krańcach staną 15 piętrowe wieżowce, okalać go będą jednokierunkowe uliczki z przystankami autobusowymi, a na środku znajdą się przystanki tramwajowe. Pojawić się mają również elementy małej architektury, jak ławki czy latarnie.

 • Nowy wieżowiec w centrum

  W sąsiedztwie Novotelu, w centrum Warszawy właściciel działki chce postawić prawie stumetrowy wieżowiec. Nowy budynek stanąłby na rogu ul. Nowogrodzkiej i ul. Parkingowej, w miejscu, istniejącego tam obecnie, starego, siedmiopiętrowego biurowca. Wieczystym użytkownikiem terenu są spółki: skarbu państwa Biprodrzew i SPHW. Swój budynek chciałyby wyburzyć, a na jego miejscu postawić nowy. Najpierw spółki myślały o wybudowaniu dwóch wież - 105-metrowej od Nowogrodzkiej i 93,5-metrowej od ul. Parkingowej.

 • Podziemne parkingi w centrum

  W centrum Warszawy powstanie od 3 do 5 podziemnych parkingów. Miasto chce bowiem polepszyć warunki parkingowe, a zarazem poprawić jakość wizualną ważnych miejsc w stolicy. Priorytetowe inwestycje to parkingi: pod pl. Teatralnym, pl. Defilad i ul. Emilii Plater, na liście dodatkowej znalazły się parkingi: pod pl. Bankowym i przy stacji metra Plac Wilsona. W sumie powstanie co najmniej 2,3 tys. miejsc parkingowych, a ich budową zajmą się prywatni inwestorzy (podobno są już zainteresowani inwestorzy z Francji i Niemiec), którzy w zamian będą czerpali zyski z eksploatacji, jednak docelowo wszystkimi obiektami będzie zajmował się jeden operator. Miasto liczy na to, że budowa rozpocznie się w 2012 roku. Jednak realizacja będzie trudnym przedsięwzięciem.

Podział na strony