Aktualności wg autora: Krzysztof Traczyński

  • Apartamenty Rudnickiego.

    Dom Development nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe budowy, o których można przeczytać na stronie dewelopera. Geotest bierze udział w przygotowaniu materiałów do projektowania dla większości inwestycji. To już 24 rok współpracy naszej firmy z tym znanym deweloperem. O współpracy z Dom Development pisaliśmy w aktualnościach 23.03.2024. Tym razem trochę informacji o przedsięwzięciu nazwanym Apartamenty Rudnickiego. W ramach tej inwestycji zlokalizowanej przy ulicy Rudnickiego nieopodal skrzyżowania z ulicą Stanisława Maczka zaplanowano budowę czterech budynków. W lipcu zeszłego roku rozpoczęła się budowa pierwszego z nich usytuowanego przy działce sąsiada. W podłożu do co najmniej 23 metrów zalegają piaski. Co stwierdziliśmy w czasie prowadzonych badań poniżej.

  • Fabryka czekolady Wedla

    Nowy budynek od strony jeziora Kamiankowskiego.

    Miałem okazję zwiedzić nowe muzeum, które we wrześniu zostało otwarte na terenie fabryki Wedla przy ulicy Zamoyskiego. Stary budynek mieszczący silosy na ziarno kakaowca był w złym stanie technicznym i konieczna była jego modernizacja. Powstał nowy obiekt o ciekawej architekturze. Elewacja przypomina tabliczkę czekolady. Geotest przygotował dokumentacje geotechniczne dla projektantów. W mini galerii zamieszczamy zdjęcia odkrywek fundamentów. które wykonaliśmy w piwnicach budynku. Można także zobaczyć układ warstw gruntu przy jeziorku Kamionkowskim. W muzeum duże zaciekawienie budzi czekoladowa makieta Kamionka.

  • Skyliner

    Podziemie budynku Skyliner w budowie.

    Otoczenie Ronda Daszyńskiego to miejsce, gdzie zachodzą zmiany w wyglądzie miasta. Nikną stare zakłady produkcyjne i biurowce. Nie ma już Zakładów Kasprzaka, fabryki Polfy, Domu Słowa Polskiego. W miejscu starych biurowców przy ulicy Kasprzaka powstał zespól mieszkaniowo - biurowy Lixa. Zabudowywana jest wschodnia strona ronda. Na ulicę Kasprzaka powróciły tramwaje. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa drugiego budynku Skyliner.

  • Tramwaj na Dworzec Zachodni.

    To będzie pierwszy podziemny odcinek linii tramwajowej w Warszawie. Rozpoczęła się budowa tunelu biegnącego od Dworca Zachodniego pod Alejami Jerozolimskimi i parkiem Pięciu Sióstr do ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Na trasie tunelu napotykamy trudne warunki wodo - gruntowe. W tym miejsce przebiega rynna żoliborska - szczęśliwicka zbudowana z gruntów organicznych. Gytie i namuły wypełniające rynnę sięgają do głębokości 23.50 metra ppt. W celu bezpiecznego i ekonomicznego projektowania konieczne było wykonanie specjalistycznych badań geotechnicznych. Geotest podjął się tego zadania.

  • Cytadela Warszawska - mur Carnota

    Trwają prace na terenie Warszawskiej Cytadeli. W budynkach Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego przygotowywane są wystawy i zaplecza. Działa już sala koncertowa w Muzeum History Polski. Odbył się pierwszy koncert i planowane są kolejne. Jak poinformowali nas muzycy sala ma bardzo dobrą akustykę. Towarzyszyliśmy budowie muzeum prowadząc różnego rodzaju badania także dla potrzeby rewitalizowanego muru Carnota.

  • Modern Mokotów

    Nowe budynki przy Wołoskiej.

    Słynny warszawski "Mordor" zmienia oblicze. Budynki biurowe są burzone, a w ich miejscu powstaje osiedle mieszkaniowe Modern Mokotów. W ramach prowadzonej inwestycji Archicom buduje szkołę podstawową. Mieszkańcy nowego osiedla mogą korzystać z linii tramwajowej, która przy ulicy Woronicza przecina metro. Można przesiąść się do podziemnej kolejki przy stacji Wierzbno. Na terenie prowadzonej inwestycji zalegają grunty nośne ale kłopot powoduje płytko zalegające zwierciadło wody gruntowej.

  • Pasaż Simonsa

    Budowa na terenie dawnego Pasażu Simonsa

    Przed wojną była to bardzo ruchliwa część miasta, słynna ulica Nalewki, pełna handlu i życia. Ulicą Nalewki biegła linia tramwajowa. Przy zbiegu z Długą powstał Pasaż Simonsa. Dom handlowy o pieciu kondygnacjach. Dziś nie ma przejazdu ulicą Nalewki. Jedynie piesi przemieszczają się w kierunku bramy prowadzącej do Ogrodu Krasińskich. Niedługo miejsce to zmieni swój wygląd.

  • Tramwajem na Wilanów

    Tramwaje docierają do Świątyni Opatrzności Bożej

    Jeszcze w 1973 roku można było dojechać tramwajem na Wilanów. Korzystlem w młodości z tego połączenia, Do Czerniakowskiej tramwaj docierał obecną ulicą Gagarina, która do roku 1961 nazywał się Nowoparkową. Otwarcie ulicy Nowoparkowej miało miejsce w 1957 roku. Linia tramwajowa przebiegała po północnej stronie jezdni. W 1973 roku podjęto decyzję o likwidacji połączenia tramwajowego z Wilanowem. Wcześniej usunieto torowisko z ulicy Rakowieckej pomiedzy Puławską a Aleją Niepodległości. Także na tym odcinku tramwaj zostanie reaktywowany, Prowadzone są już prace budowlane.

  • Smolna

    Wykop przy Smolnej.

    Czy ulica Smolna zostanie zabudowana od strony Alei Jerozolimskich? Jest taki plan ale czy uda się go zrealizować pokaże przyszłość. W tej chwili powstaje pierwszy budynek w południowej pierzei ulicy. Wykop o głębokości przeszło siedem metrów jest obudowany pakościanką. Część pali jest zbrojonych część nie. Utrudnieniem w realizacji projektu jest przebiegający w pobliżu tunel kolejowy zwany średnicowym.Na budowie zainstalowano specjalną wkładkę redukującą drgania emitowane przez tunel w trakcie przejazdu pociągu.

  • Towarowa 22

    Trzy światy w jednym kadrze

    W miejscu w którym przed wojną znajdował się Plac Kazimierza Wielkiego w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia komuniści wybudowali największy zakład poligraficzny w Polsce Dom Słowa Polskiego. Centralizacja poligrafii ułatwiała kontrolę nad wydawanymi czasopismami i książkami. W czasie transformacji część obiektów zamieniono na centrum handlowe Jupiter, które działałało do końca 2022 roku. Wkrótce teren przy zbiegu Towarowej i Pańskiej ulegnie całkowitej zmianie. W pracowani architektonicznej JEMS powstał projekt mini miasta. Prace budowlane już trwają. Geotest uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji dla tej inwestycji, która zajmie teren o powierzchni 6.5 ha.

Podział na strony