Historia Warszawy

  • Fabryka Norblin

    W końcu XIX wieku pochodzący z rodziny warszawskich platerników Ludwik Norblin oraz złotnik Teodor Werner nabyli od rodziny Buchów fabrykę platerów przy ulicy Żelaznej. Założona została spółka Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Fabryka rozwijała się prężnie i wkrótce należała do przodujących w Polsce w branży metalowej.

  • Bank dyskontowy

    Pod koniec XIX wieku ulicy Fredry 8 w Warszawie wzniesiono zaprojektowany przez inżyniera budowniczego i architekta Kazimierza Loewego gmach Banku Dyskontowego. W sierpniu 2017 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji budynku. Artykuł opowiada o historii Banku Dyskontowego oraz o jego modernizacji w XXI wieku.

  • Kamienica Krongolda

    To największa z zachowanych w Warszawie kamienic z czasów przedwojennych. Została zbudowana jeszcze w XIX wieku. Inwestorem był Wolf Krongold i od jego imienia nosi nazwę Kamienica Krongolda. Powstała w latach 1896-1899. Pierwotnie posiadała trzy piętra, ale dość szybko dobudowano jeszcze trzy kondygnacje. Budynek jest podpiwniczony ale piwnica ma wysokość zaledwie 1,60 metra. Front wieńczy attyka z rzeźbą przedstawiającą dwóch mężczyzn. Postać starca widocznego po lewej stronie symbolizuje odchodzący XIX wiek, a młodzieniec po prawej cokołu to zbliżający się nowy XX wiek.

  • Polna Corner przy Polnej 40

    Powstający projekt obejmuje rewaloryzację przedwojennych budynków i budowę nowego obiektu usytuowanego równolegle do ulicy Waryńskiego i stacji metra Politechnika. Nowy obiekt o dziewięciu kondygnacjach naziemnych i trzech poziomach podziemnych garaży będzie pełnił funkcję biurowo-usługową. Przed realizacją wykopu fundamenty starych kamienic zabezpieczono metodą jet grouting.

  • „Pudełko”

    Plac przy zbiegu Al. Niepodległości i Naruszewicza od zachodu otaczały pola, które latem szumiały owsem i żytem. Za ulicą Naruszewicza, pas łubinu oddzielał teren ogródków działowych. Niezabudowane parcele rozciągały się na południu do ulicy Okęckiej, wzdłuż której rozlokowały się pojedyncze domostwa. Wolne były tez działki po południowej stronie placu. Kilka budynków wyrosło przy ulicy Wejnerta. Zabudowany kwartał rozciągał się dalej na północ i wschód od skrzyżowania ulicy Pilickiej i Lenartowicza. Była to część Mokotowa, na której zagościła zabudowa willowa. Wiele z budynków wybudowanych przed wojną przetrwało do dzisiejszych czasów i cieszą one oko mieszkańców i przypadkowych przechodniów.

  • Foton

    Początki firmy Foton sięgają końca XIX wieku. W 1873 roku Józef Franaszek kupił wytwórnię obić papierowych A. Vettera założoną w 1829 roku przez spółkę „Sporlin i Rehan”. Zakład znajdował się na rogu ulic Marszałkowskiej i Złotej. Już w następnym wieku w roku 1910 wybudowana została nowa fabryka przy ulicy Wolskiej. Zakład występował pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Fabryki Obić Papierowych i Papierów Kolorowych.

  • Centralny Dworzec Pocztowy

    Jeszcze nie zakończono pracy przy wznoszeniu Dworca Centralnego nieopodal zbiegu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej, a już w roku 1936 osiemset metrów dalej w kwartale otoczonym ulicami Aleje Jerozolimskie, Towarowa, Chmielna i Żelazna rozpoczęła się budowa Centralnego Dworca Pocztowego. Pod projektem podpisali się Julian Puterman-Sadłowski i Józef Szanajca ale głównym pomysłodawcą i kreatorem był niewątpliwie ten drugi.

  • Ogród Zoologiczny w Warszawie

    Ogród Zoologiczny Warszawie przy ulicy Ratuszowej powołano uchwałą magistratu z dnia 12 czerwca 1927 roku. Wcześniej w mieście organizowano zwierzyńce. Powstawały one przy dworach królewskich. Opisana w Potopie przez Sienkiewicza walka Zagłoby z małpami ma miejsce na terenie skarpy przy pałacu Kazimierzowskim, gdzie znajdowała się menażeria dworu Wazów.

  • Prudential

    80-tą rocznicę powstania obchodził niedawno najwyższy w tamtych czasach w Warszawie, a drugi co do wielkości w Europie budynek mieszkalny towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Towarzystwo Prudential zostało powołane do życia 30 maja 1848 roku w Londynie. Rozwijało się dynamicznie o czym świadczy wzrost liczby zatrudnionych pracowników. W roku 1873 w firmie pracowało 47 osób, a piętnaście lat później już 10 tysięcy. W roku 1914 liczba zatrudnionych przekroczyła 20 tysięcy. Firma jako pierwsza wprowadziła ubezpieczenie dla dzieci i pierwsza zatrudniła kobiety.

  • Kościół Św. Anny w Warszawie

    W 1209 roku pod nazwą ORDO Fratrum Minorum (Zakon Braci Mniejszych) założony został przez św. Franciszka z Asyżu nowy zakon. W 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził regułę św. Franciszka bullą „Solet annuere”. Różne postrzeganie ubóstwa franciszkańskiego doprowadziło do podziału zakonu na 3 wielkie formacje. Jedna z nich, która postanowiła bez zmian zachowywać wskazania Reguły św. Franciszka przyjęła nazwę Braci Mniejszych Obserwantów.

Podział na strony