Tajemnicze odkrycia w Gdańsku
W starej części Gdańska, przy ulicy Szafarnia, obok mariny znajdującej się na Nowej Motławie wyrósł zespół mieszkaniowy zaprojektowany przez biuro architektoniczne RKW Rhode, Kellermann, Wawrowsky. Projekt konstrukcji został opracowany w pracowni LGL. Inwestorem jest firma "Nowe Ogrody" będąca spółką Pirelli RE i Cypress Grove International
W terenie panują trudne warunki geologiczne. Pod powierzchnia terenu znajdują się grunty nasypowe o znacznej miąższości. Nasypy występują do głębokości 3.60 m ppt. i przykrywają grunty organiczne sięgające do głębokości 4.80 – 9.20 m ppt. Poniżej znajdują się średnio zagęszczone i zagęszczone piaski drobne. Piaski drobne zalegają do głębokości 27.0 – 30.0 m ppt. Głębiej występują zagęszczone piaski grube z pospółką. Rozpoznanie geotechniczne było prowadzone do głębokości 30.0 m ppt. Jakościową ocenę gruntów na podstawie sondowań CPT prowadzili specjaliści z Politechniki Gdańskiej.
Woda gruntowa pomierzona została w gruntach nasypowych i poniżej gruntów organicznych. Zwierciadło pod ciśnieniem stabilizowało się na poziomie wody w Nowej Motławie.
Roboty geologiczne poprzedziła praca archeologów.
Głównym wykonawcą jest firma Pol Aqua S.A.
Budynki posadowione zostały na palach wwibrowywanych VDP Ø 406. Wykonano 1139 takich pali o długości średnio 11.6 metra (łącznie 13 173 mb). Pale VDP to pale przemieszczeniowe formowane w gruncie.
W pierwszym etapie wykonania pala VDP do gruntu wprowadza się rurą stalową. Rura zagłębiana jest przez wibrację. U dołu rury znajduje się otwór, który jest zamknięty w trakcie pogłębiania rury. Przy podciąganiu rury otwór jest otwarty i wypływa z niego beton tworząc trzon kolumny. W sąsiedztwie istniejących budynków pale VDP zostały zamienione na pale wiercone CFA (w ten sposób wyeliminowano wstrząsy powstałe podczas wibrowania). Wykonano 221 pali CFA o średniej długości 13.0 metra.
Obudowę wykopu wykonano ze ścian szczelinowych o szerokości 0.6 metra. "Zero" budynku ustalono na rzędnej 2.7 m n.p.m. Płyta fundamentowa została oparta na głębokości 3.94 m poniżej "0" budynku. Przegłębienia w płycie do 4.98 m poniżej "0" budynku. Ściany szczelinowe zaprojektowane przez Jana Domurata zagłębiono do rzędnej 9.67 – 10.67 m poniżej p. m. Ściany szczelinowe i pale wykonała firma Keller.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia zrobione przed rozpoczęciem budowy: