Oaza Kampinos

To kompleks luksusowych, proekologicznych domów jednorodzinnych zlokalizowanych w Małocicach (gmina Czosnów). Założeniem inwestycji jest wkomponowanie domów jednorodzinnych i bliźniaczych w krajobraz Puszczy Kampinoskiej (Fot. 1). Autorem projektu jest Zespół Architektów UBM. Na zalesionej działce, graniczącej z Kampinoskim Parkiem Narodowym oprócz domów, powstaną również place zabaw dla dzieci, przedszkole, budynek komercyjny, fitness club i korty tenisowe, portiernia. Prace budowlane będą prowadzone w IV etapach.

Aktualnie w ramach I etapu (jesień 2009 - zima 2012) powstaje 49 domów w metrażu od 164 do 200 m2 powierzchni mieszkalnej. Dodatkowo do każdego domu przylega dwustanowiskowy garaż. Do wyboru jest 7 typów budynków, które wybudowane zostaną na działkach o powierzchni od 801 do 1625 m2. Każdy dom ma w standardzie między innymi: drewniane okna, rolety zabezpieczające przed włamaniem i drewniane parapety wewnętrzne, kamienne parapety zewnętrzne a także piec kondensacyjny i kolektory słoneczne.

Ze względu na trudne warunki wodno-gruntowe panujące na terenie projektowanego osiedla (Fot. 2), konieczne jest posadowienie domów na płycie fundamentowej. W poziomie fundamentów zalegają słabonośne grunty spoiste, które należy wybrać, a powstały wykop wypełnić piaskiem zagęszczanym warstwami. Wymianę gruntu utrudnia wysoki poziom wody gruntowej, której zwierciadło musi zostać obniżone, na czas prac ziemnych, przy pomocy igłofiltrów (Fot. 3). Po odwodnieniu terenu i wybraniu gruntów słabonośnych, układany jest nasyp kontrolowany (Fot. 4, 5), zagęszczany warstwami do uzyskania wskaźnika zagęszczenia Is = 0.97. Dopiero na tak, przygotowanym podłożu można przystąpić do budowy płyty fundamentowej (Fot. 6). Nadzór geotechniczny nad pracami przy posadowieniu sprawuje Geotest, który jest również autorem dokumentacji geotechnicznej dla tej inwestycji.