Rozbudowa Czajki

Oczyszczalnia ścieków Czajka to największa inwestycja ekologiczna w Polsce. Projekt wpisany jest na listę inwestycji priorytetowych Euro 2012. Zostało już wydane pozwolenie na budowę kolektorów kanalizacyjnych na Młocinach oraz tunelu pod Wisłą, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłyną do oczyszczalni Czajka.

Cztery ogromne kolektory kanalizacyjne zbudowane zostaną pod skrzyżowaniem ul. Marymonckiej oraz Zgrupowania AK „Kampinos” na Młocinach, największy będzie miał głębokość 42 m. Powstanie także pompownia ścieków, stacja transformatorowa oraz tunel, który pobiegnie 13 m pod Wisłą i będzie łączył się z systemem odbioru ścieków na prawym brzegu. Cała instalacja znajdzie się pod ziemią, będzie miała 2,5 km długości, z czego 600 m pod Wisłą. Prace prowadzone będą technologią mikrotunelingu (czyli bezwykopowo), szerokości 2,8 m tunel pod Wisłą będzie drążony specjalną tarczą, tak jak przy budowie metra.

Pierwsza część inwestycji zostanie zrealizowana w dwóch etapach. W ciągu pół roku mają powstać zbiorniki i infrastruktura na lewym brzegu, ze względu na kolizję z trasą Mostu Północnego. W drugiej kolejności wybudowany zostanie tunel pod Wisłą, którego budowa ma się zakończyć w pierwszej połowie 2012 r. Pisaliśmy w październiku, że by uniknąć kary i odebrania unijnych dotacji cała budowa powinna zostać ukończona w 2010 r. Na szczęście negocjacje z Brukselą wypadły pomyślnie i termin zostanie przedłużony do 2012 r.

Źródło: warszawa.gazeta.pl