Vademecum Inżyniera Budowlanego

Referat przedstawia dr Michał Grela.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek marca w Domu Technika NOT przy ulicy Czackiego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone geologii i geotechnice, w szerokim zakresie znaczenia obu pojęć, zatytułowane Geotechniczne Vademecum Inżyniera Budowlanego. Organizatorem jest Zespół Ekspertów Branżowych VI B sp. o.o. reprezentowany przez Piotra Rychlewskiego, który od lat zaprasza na spotkania w przerwie, których serwowane są słynne pierogi. Merytorycznymi współorganizatorami są Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego. Patronatem honorowym została Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W czasie wykładów wygłoszonych zostało 9 referatów. Pierwszą sesję prowadzoną przez prezesa PZWBPG Michała Grelę rozpoczął jego referat „Historyczne rewitalizacje obiektów zabytkowych”. Przedstawione zostały prace prowadzone przy kościołach Św. Katarzyny i Św. Anny w Warszawie. Edyta Majer i Karolina Tybocka zaznajomiły słuchaczy z projektem nowego Eurokodu 7, który w najbliższym czasie będzie dokumentem prawnie obowiązującym w Polsce. Przeraża obfitość materiału, z którym trzeba się będzie zapoznać przed rozpoczęciem prac według nowych zasad. Wysłuchaliśmy ciekawych referatów przedstawionych przez Marka Tarnawskiego i Jakuba Saloni. Ten pierwszy przekonywał słuchaczy do stosowania presjometru Menarda. O odpowiedzialności za błędy w przypadku zaawansowanych zagadnień inżynierskich dowiedzieliśmy się z drugiego referatu.

Drugą sesję, która rozpoczęła się po pierogowej uczcie, poprowadził prezes PZWFS Wojciech Szwejkowski. Pierwszym referatem wygłoszonym po przerwie była praca Krzysztofa Traczyńskiego przedstawiająca awarie budowlane, które miały miejsce w Warszawie w ostatnich latach. O niekonwencjonalnych zastosowaniach ścian gruntobetonowych opowiedzieli Maciej Szczygielski i Robert Sołtyk, a o przypadkach dynamicznych Anna Lenart. Seminarium zakończył referat przedstawiony przez Urszulę Tomczak i Marcelinę Gondek. Referat opisywał budowę wielofunkcyjnego podziemia Dworca Zachodniego. Jak dowiedzieliśmy się to największa tego typu inwestycja prowadzona w Europie. Znaczną część rozpoznania geologicznego dla tego zadania wykonał Geotest.

Seminarium było interesujące pełne ciekawych referatów, z których dwa przygotowane zostały w naszej firmie.