Jubileusz 34 lecia Geotestu

Jubileuszowy t-shirt

Pierwszego października 1990 roku, czyli przed 34 laty została zarejestrowana firma Geotest.

Rozpoczęliśmy działalność w niewielkim gronie dysponując szwajcarskim niwelatorem, ręcznym zestawem do wierceń i wiertnicą zamontowaną na samochodzie UAZ. Biuro firmy mieściło się w pomieszczeniach piwnicznych. Początki były trudne, ale z biegiem czasu rośliśmy w sile zdobywając nowe doświadczenia.

Do dzisiaj opracowaliśmy przeszło 10 000 dokumentacji geotechnicznych i sozologicznych, wykształciliśmy wielu geologów i inżynierów, opiekowaliśmy się praktykantami i studentami.

Jesteśmy założycielami Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego. Współpracowaliśmy i współpracujemy z Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Systematycznie publikujemy artykuły i występujemy na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jako jedyni w kraju prowadzimy stronę internetową Geotekst poświęconą geotechnice, ale też historii Warszawy. Geotekst odwiedza miesięcznie 2800 użytkowników. W każdym miesiącu odnotowujemy 13 000 wyświetleń podstron.

Jubileusz firmy świętowaliśmy w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. ECEG to nowoczesny ośrodek naukowo – badawczy i centrum konferencyjne. Obiekt został fantastycznie wkomponowany w nieczynny kamieniołom Korzecko. Kamienne elewacje wspaniale spajają budowle z otoczeniem. Ośrodek zaprojektowany w warszawskiej pracowni WXCA zdobył nagrodę w konkursie Najlepszego Budynku Użyteczności Publicznej European Property Awards w Londynie. Budynek wyposażony jest w gruntowe pompy ciepła, które stanowią główne źródło chłodzenia i ogrzewania. Instalując pompy ciepła wykonano 91 odwiertów o głębokości około 120 metrów każdy. System wspierają kolektory słoneczne umieszczone na dachach.

Geotest stale współpracuje z pracownią WXCA, która znana jest także z projektu budynku Muzeum Historii Polski, który stanął na terenie Cytadeli.

W ramach jubileuszu Geotestu zwiedzaliśmy Geopark Świętokrzyski wpisany na listę Unesco (w Polsce mamy trzy tego typu parki, na świecie funkcjonuje ich 213 w 48 krajach). Wspięliśmy się na górę Zalejową, gdzie w naturze słuchaliśmy wykładu o budowie geologicznej regionu. Oczywiście zwiedziliśmy zamek, ale też oglądaliśmy niedawno otwarte niezwykle interesujące Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. Centrum zostało urządzone w odremontowanym budynku zabytkowej synagogi.

Bawiły nas gry integracyjne, a wieczorem śpiewaliśmy przy ognisku i dyskutowaliśmy w sali bankietowej. Jubileusz Geotestu został podkreślony wykładem o budowie metra w Warszawie. Geotest może się poszczycić czynnym udziałem w budowie obu linii metra, a także przygotowaniem dokumentacji dla projektowanej trzeciej linii.

Część uczestników w drodze powrotnej do Warszawy podziwiała rezerwat Ślichowice im. Jana Czarnockiego i klasztor Karczówka. Rezerwat Ślichowice wapieni dewońskich jest znany ze spektakularnych fałdów tektonicznych. Oba obiekty są częścią Świętokrzyskiego Geoparku.

Pobyt w Chęcinach był bardzo udany, ale już myślimy o przyszłorocznym jubileuszu.