Upper One

Wizualizacja budynku /Strabag/

Upper One

W miejscu rozebranego budynku Atrium przy zbiegu ulic Jana Pawła II i Grzybowskiej w wykopie zabezpieczonym przez Soletanche ścianami szczelinowymi prowadzone są roboty ziemne. Powstanie tu 34 kondygnacyjny budynek biurowy o wysokości 131 metrów oraz hotel z 319 pokojami usytuowanymi na 17 kondygnacjach.

Badania geotechniczne wykonane zostały jeszcze przed rozebraniem budynku Atrium. Wiercenia i sondowania statyczne zrobiono po obrysie istniejącego budynku. W tej części Warszawy występują grunty nośne o dobrych parametrach wytrzymałościowo – odkształceniowych, ale niestety woda gruntowa znajduje się płytko, bo już na głębokości 4.0 m tj. na rzędnej 110.00 m n.p.m. Woda drugiego poziomu spod gruntów spoistych stabilizuje się na rzędnej 100.00 m n.p.m. Budowa geologiczna działki jest zróżnicowana. W części terenu bezpośrednio pod gruntami nasypowymi występują gliny piaszczyste sięgające do głębokości 20.0 m, a w innym miejscu pod gruntami nasypowymi zalegają piaski drobne i średnie lokalnie ze żwirami. Ich spąg leży na głębokości 13.0 m. W poziomie posadowienia płyty fundamentowej zalegają zarówno zagęszczone piaski jak i półzwarte gliny piaszczyste, pyły i pyły piaszczyste. Pod wyższym budynkiem w miejscu największych obciążeń płyta fundamentowa opierać się będzie na baretach.

Ze względu na występowanie rozległej nawodnionej warstwy piaszczystej zaprojektowano przesłonę filtracyjną.

Po wykonaniu wykopu do poziomu -2 Geotest został poproszony o przeprowadzenie dodatkowych wierceń i sondowań statycznych z głębokości około 6.0 m ppt. tzn. z poziomu, z którego wykonywana była przesłona. Rozpoznanie rodzaju i stanu gruntu było utrudnione, gdyż do piasków przedostał się materiał uszczelniający zmieniając jego strukturę.

W dokumentacjach przygotowywanych przez nasz zespół zwracamy uwagę na konieczność zweryfikowania warunków wodno – gruntowych i przewidujemy wykonanie dodatkowych wierceń i sondowań po wykonaniu rozbiórek obiektów znajdujących się na terenie projektowanej inwestycji. Niestety często projektanci i inwestorzy zapominają o realizacji tego zalecenia.

W przypadku gdy poziom lub poziomy wody gruntowej znajdują się w pobliżu lub powyżej projektowanego poziomu posadowienia budynku wskazujemy, że należy zainstalować piezometry, które umożliwią śledzenie poziomu wody gruntowej. Piezometry powinny być zamontowane poza obrysem projektowanego budynku tak aby możliwe było obserwowanie poziomu wody gruntowej nie tylko przed rozpoczęciem, ale także w trakcie projektowanej budowy.

Generalnym wykonawcą, ale też inwestorem budynku Upper One jest firma Strabak. Projekt powstał w pracowni Medusa Group.