Soho by Yareal

Soho by Yareal

W marcu 2024 rozpoczęła się budowa kolejnych etapów osiedla Soho by Yareal na Kamionku w Warszawie, w kwartale pomiędzy ulicami Żupniczą i Mińską. Aktualnie realizuje się budynki Soho 10 i Soho 12. Uzupełnią one przestrzeń od strony ulicy Żupniczej. Trwają prace w wykopach zabezpieczonych ścianką berlińską. Soho by Yareal to największa inwestycja mieszkaniowa znanego warszawskiego developera, która rozpoczęła się w 2020 roku. W kilkunastu budynkach zaplanowano ok. 900 mieszkań oraz przestrzeń usługowo – handlową. Oś osiedla stanowi linearny park długości przeszło 200 metrów o powierzchni 1 hektara z 17 tys. roślin i setką dużych drzew i krzewów. Park będzie dostępny dla wszystkich. Geotest, który od lat współpracuje z Yareal (o wspólnych działaniach pisaliśmy w aktualnościach z dnia 20.09.2023 ) przygotował dokumentacje geotechniczne, które pozwoliły projektantom i konstruktorom opracować sposób posadowienia budynków, dobrać odpowiednią grubość i uzbrojenie płyt fundamentowych oraz zaprojektować zabezpieczenie skarp wykopów. Budynki mają jedną lub dwie kondygnacje podziemne. Woda gruntowa przy ulicy Mińskiej występuje na głębokości ok. 4.50 m ppt. tj. na rzędnej 80.50 m n.p.m. Poziom posadowienia budynków w zależności od ilości kondygnacji podziemnych zmienia się od 77.50 do 80.50 m n.p.m. Poziom minus 2 znajduje się poniżej lustra wody. W obu poziomach posadowienia występują piaski o różnej granulacji o stopniach zagęszczenia ID= 0.35 – 0.45. Pod piaskami, na zmiennej głębokości od 15 do 28 metrów ppt. znajdują się plioceńskie iły. W celu poprawnego rozpoznania warunków wodno – gruntowych na całym terenie wykonaliśmy 62 otwory badawcze o głębokości 20 – 30 metrów i sondowania statyczne. Najgłębsza z sond dotarła do głębokości 24 metrów. Z terenu pobrane zostały piaski do badań wytrzymałościowych. W laboratorium odtworzona została struktura piasku występująca w złożu. Na działce zamontowaliśmy też sieć piezometrów, które umożliwiają monitoring poziomu wody gruntowej. W ramach działania wykonaliśmy odkrywki fundamentów budynków zabytkowych.

Teren inwestycji przez wiele lat był terenem fabrycznym. W 1920 roku zagościły tu Zakłady Amunicyjne „Pocisk”. Zakłady zostały otwarte w obecności marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drugiej wojnie światowej działalność rozpoczęła Warszawska Fabryka Motocykli. W zakładzie produkowano motocykl SHL i skutery OSA.

Ten interesujący projekt powstał w pracowni HRA Architekci. Projektanci dostosowali nowe budynki do ceglanych budynków zabytkowych. Na terenie funkcjonuje restauracja Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler, można też zwiedzić muzeum neonów. Rośnie w Warszawie ciekawa przestrzeń zmieniająca oblicze Pragi.