Smolna
Czy zostanie odbudowana południowa pierzeja ulicy Smolnej? Przed wojną ulica zabudowana była po obu stronach do skrzyżowania z Nowym Światem. Budynki usytuowane po północnej stronie ulicy są restaurowane. Efektownie prezentuje się kamienica przy Smolnej 40, w której mieści się hotel Indigo. Po drugiej stronie ulicy, na której nawierzchnię stanowi zabytkowa kostka granitowa rozpoczęła się budowa budynku z 54 lokalami z pełną obsługą hotelową /aparthotel/, częścią usługową i apartamentami mieszkalnymi na najwyższym, siódmym piętrze. Inwestorem jest NDI Smolna. Projekt powstał w pracowni S.A.M.I. Architekci. Badania geotechniczne, Dokumentację geologiczno – inżynierską i Projekt geotechniczny przygotował Geotest. Budynek będzie miał tylko jedną kondygnację podziemną, ale płyta fundamentowa posadowiona zostanie na głębokości 7.65 m ppp. Tj. na rzędnej 102.05 m n.p.m. a przegłębienia na rzędnej 100.87 m n.p.m.
Utrudnieniem w projektowaniu budynku był sąsiadujący z terenem budowy tunel linii średnicowej przebiegający w odległości 13.0 metrów. W celu ograniczenia oddziaływania obu obiektów pod płytą fundamentową i na ścianie od strony tunelu zastosowano wkładkę wibracyjną.
Przeprowadzone badania pozwoliły sporządzić obraz warstw zalegających w podłożu. Pod gruntami nasypowymi i cienką warstwą piasków zalegających do głębokości 3.30 m ppt. występuję twardoplastyczne i głębiej półzwarte gliny. Grunty te zalegają do głębokości 14.00 – 15.10 m ppt. Głębiej panują zróżnicowane warunki wodno – gruntowe. W części otworów gliny podścielają zagęszczone, nawodnione piaski a w innych półzwarte, plioceńskie iły. Woda w piaskach pod ciśnieniem stabilizuje się na głębokości 5.55 m ppt. tj. na rzędnej 102.65 m n.p.m. Otwory badawcze wykonane zostały do głębokości 20.0 m. Także do 20 metrów przeprowadzono sondowania CPTu. Do obudowy wykopu zastosowano palościankę z pali wierconych o średnicy 50 cm zbrojonych dwuteownikami naprzemiennie z niezbrojonymi. Pale sięgają do głębokości około 1.50 m. poniżej dna wykopu.
Planuje się zakończenie budowy w 2026 roku.
To już kolejny temat realizowany w naszej firmie w tej części miasta. Niedawno prowadziliśmy badania po przeciwnej stronie ronda na terenie Banku BGK, gdzie prowadzona jest modernizacja zabytkowego budynku według projektu JEMS, a także na Smolnej po przeciwnej stronie ulicy pod numerem 63.