Skyliner

Podziemie budynku Skyliner w budowie.

Dynamicznie zmienia się okolica Ronda Daszyńskiego. Miejsca dawnych biurowców i zakładów przemysłowych zajmują nowoczesne budynki. Atrakcyjność miejsca niewątpliwie zwiększyła stacja metra Rondo Daszyńskiego, która była końcową stacją centralnego odcinka II-giej linii. Geotest uczestniczył w budowie metra, także przy realizacji wymienionej stacji. Spore kłopoty w budowie spowodowała woda gruntowa, która przedostawała się do wykopu pomimo zabezpieczenia podziemnej konstrukcji metodą iniekcji.

Przy rondzie swoją obecność zaznaczył Asbud wznosząc dwie 28 piętrowe wieże Towarowa Towers, o wysokości 95 metrów. Projekt powstał w pracowni FS&P Arcus. Obok znajduje się budynek Skyliner I o wysokości 195 metrów i 45 kondygnacjach. W budynku z okna baru na wysokości 165 metrów można oglądać panoramę Warszawy. Nieopodal ronda znajduje się Plac Europejski z wieżowcem Warsaw Spire wysokim na 220 metrów firmy Ghelamco. Przy zbiegu Karolkowej i Kasprzaka kompleks budynków wybudował Yareal. Wkrótce rozpocznie się realizacja wieżowca przy Towarowej w ramach inwestycji spółki Archicom Towarowa 22, o której pisaliśmy w aktualnościach Geotekstu w końcu października ubiegłego roku. Trwa rozbiórka budynków Zakładów Polfy przy Karolkowej. Ne terenie o powierzchni 5 ha powstanie kompleks mieszkaniowo – usługowy. Niebawem rozpocznie się budowa pierwszego etapu. Projekt powstaje w pracowni BBGK Architekci. Działkę Polfy nabyła firma Noho Investment.

W końcówce ubiegłego roku zakończono betonowanie płyty fundamentowej wieżowca Skyliner II. Konstrukcja wieży rozpoczęła się w lutym 2024 roku. Zakończenie budowy zaplanowano na przełomie 2026 i 2027 roku. Powierzchnia użytkowa tego budynku to 24000 m2. Budynek zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski Architekci, inwestorem jest Karimpol Polska, a wykonawcą Warbud. Budynek będzie wysoki na 130 metrów i będzie miał 28 kondygnacji naziemnych i aż pięć podziemnych.

Przy budowie Skylinera II zastosowano metodę podstropową. Stropy podziemnych kondygnacji oparte są na słupach tymczasowych, których podstawy stanowią barety sięgające do 39 metrów poniżej „0” budynku, które ustalono na rzędnej 112.49 m n.p.m. Fundament stanowi płyta o grubości od 1.9 do 4.9 metra. Główna część płyty posadowiona została na rzędnej 94 m n.p.m. czyli 18.5 metra poniżej zera budynku. Przegłębienia w płycie znajdą się trzy metry poniżej.

Teren budowy położony jest w obrębie zdenudowanej wysoczyzny polodowcowej. Pod gruntami nasypowymi zalegającymi do głębokości od 0.3 do 5.1 metra występują średnio zagęszczone i zagęszczone piaski wodnolodowcowe zlodowacenia Warty wykształcone w postaci piasków drobnych i pylastych, a lokalnie także średnich i gliniastych. Piaski przykrywają warstwy gruntów spoistych dwóch zlodowaceń, które zalegają do głębokości kilkunastu metrów. Głębiej występują bardzo zagęszczone piaski różnoziarniste (od piasków pylastych i drobnych, poprzez piaski średnie i grube, aż do pospółek), lokalnie z częściami organicznymi i domieszkami żwirów. W piaskach znajduje się warstwa osadów zastoiskowych (reprezentowanych przez pyły, pyły piaszczyste, iły pylaste, iły oraz gliny. Grunty zastoiskowe tworzą ciągłą warstwę o miąższości od 1.7 m do 5.2 m. Jej strop występuje na głębokości 27.8-32.3 m ppt. Na głębokości 49.5 – 52.7 m ppt. spoczywa strop utworów trzeciorzędowych reprezentowanych przez iły i iły pylaste, ale także przez pyły i gliny pylaste.

Woda gruntowa pierwszego poziomu w czasie prowadzonych badań w 2013 roku została pomierzona na głębokości 5.9-8.2 m p.p.t., co odpowiada rzędnym 104.15 – 106.95 m n.p.m. a drugiego na głębokości 7.3 m p.p.t. tj. na rzędnej 105.50 m n.p.m.

Jak wynika z przedstawionych danych płyta fundamentowa oparta został w warstwie bardzo zagęszczonych piasków, a woda gruntowa obu poziomów występowała powyżej poziomu posadowienia.