Rezydencja Słoneczna

Inwestycja "Rezydencja Słoneczna" to przedsięwzięcie, które niedawno zaczęła realizować spółka "Myoni". Teren budowy rozciąga się od ulicy Chocimskiej do Słonecznej. Budynek powstanie w bardzo atrakcyjnej części Mokotowa. Architekt Milienko Dumenić zaprojektował apartamenty o powierzchni od 53 do 200 metrów kwadratowych. Budowa realizowana jest na Skarpie Warszawskiej. Badania geotechniczne przeprowadziło Geoteko.

Na działce oprócz otworów badawczych wykonane zostały sondowania statyczne sondą CPT z wykorzystaniem stożka Begemana i stożka elektrycznego. Ponadto pobrane zostały próby do badań wytrzymałościowych. Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania wydzielono pięć warstw geotechnicznych.

Warstwę I tworzą nasypy antropogeniczne o zróżnicowanej miąższości od 0.6 do 4.5 metra.

Warstwa II - koluwia i deluwia gliniaste wykształcone jako piaski gliniaste i gliny piaszczyste w stanie twardoplastycznym o stopniu plastyczności Il = 0.2 - 0.3.

Warstwa III - iły trzeciorzędowe o stopniu plastyczności Il = 0.1 - 0.2.

Warstwa IV - iły trzeciorzędowe o stopniu plastyczności Il = 0.0 - 0.1.

Warstwa V - iły trzeciorzędowe o stopniu plastyczności Il < 0.0.

Ze względu na usytuowanie budynku przeprowadzono także obliczenia stateczności skarpy. Założono przebieg krzywej poślizgu pod płytą denną w warstwie trzeciorzędowych iłów. Przyjęto obciążenie płyty dennej 300 kPa oraz obciążenie ciągłe na ulicy Chocimskiej 200 kPa. Dla iłów przyjęto parametry wytrzymałościowe spójność c = 10 kPa i kąt tarcia wewnętrznego 6 stopni. Parametry te zostały określone na podstawie wyników badań trójosiowych TX, z uwzględnieniem występowania w strukturze iłów powierzchni zlustrzeń. Współczynnik stateczności obliczony w oparciu o metodę Bishopa wyniósł F = 2.2.

W trakcie wykonywania badań nie stwierdzono występowania wody gruntowej. Niewielkie sączenia widoczne były w obrębie nasypów.

Prace budowlane prowadzi renomowana firma Keller. W pierwszym etapie wykonane zostały wyburzenia i ściany szczelinowe o szerokości 60 cm na terenie działki od strony ulicy Chocimskiej. Ściany drążono do głębokości kilkunastu metrów. W tej części zaprojektowany został dwupoziomowy garaż podziemny. Stateczność ścian szczelinowych zapewniają rozpory. Prowadzony jest monitoring przemieszczeń sąsiadujących z budową budynków.

Na terenie realizowanej inwestycji, w jej centralnej części, znajduje się budynek przeznaczony do rozbiórki. Jednakże jak wykazały przeprowadzone obliczenia stateczności (ten etap obliczeń realizowany był w pracowni MMgeo przy zastosowaniu programu Geo5) budynek może zostać rozebrany po wykonaniu podziemnej konstrukcji w niżej położonej części działki od strony ulicy Słonecznej. Projektuje się tam realizację ścian szczelinowych i baret, na kierunku wschód - zachód. Takie rozwiązanie zapewnia swobodny spływ wód opadowych, które okresowo mogą pojawiać się na stropie iłów.

Projekt konstrukcji wykonany został przez konstruktorów Rafał Dziubiński i Witold Rybiński.

W czasie naszej wizyty na budowie trwały prace przygotowawcze przed wykonaniem ścian szczelinowych na terenie budowy od strony ulicy Słonecznej.