Podziemne parkingi w centrum

W centrum Warszawy powstanie od 3 do 5 podziemnych parkingów. Miasto chce bowiem polepszyć warunki parkingowe, a zarazem poprawić jakość wizualną ważnych miejsc w stolicy. Priorytetowe inwestycje to parkingi: pod pl. Teatralnym, pl. Defilad i ul. Emilii Plater, na liście dodatkowej znalazły się parkingi: pod pl. Bankowym i przy stacji metra Plac Wilsona. W sumie powstanie co najmniej 2,3 tys. miejsc parkingowych, a ich budową zajmą się prywatni inwestorzy (podobno są już zainteresowani inwestorzy z Francji i Niemiec), którzy w zamian będą czerpali zyski z eksploatacji, jednak docelowo wszystkimi obiektami będzie zajmował się jeden operator. Miasto liczy na to, że budowa rozpocznie się w 2012 roku. Jednak realizacja będzie trudnym przedsięwzięciem.

Pod pl. Teatralnym mogą znajdować się pozostałości XVII-wiecznego Marywilu, których zachowanie – np. jako atrakcji turystycznej podniosłoby koszty inwestycji. Dodatkowo właśnie kończą się prace związane z wymianą chodników na pl. Teatralnym i okolicznych ulicach na szlachetny granitowy trotuar, remont ten prawdopodobnie spowoduje odłożenie budowy parkingu.

Budowa parkingu pod pl. Defilad będzie oznaczać konieczność skoordynowania prac z zabudową otoczenia Pałacu Kultury, w sprawie której od lat 90. ub. wieku wciąż nie ma ostatecznej decyzji. Planiści narysowali parking pod objętym roszczeniami przedwojennych spadkobierców obszarem o powierzchni hektara – od strony Marszałkowskiej. Oznacza to, że nowy parking będzie sąsiadował z istniejącym podziemnym obiektem, który do 2027 roku dzierżawi MarcPol.

Nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy i czasu pochłonie budowa parkingów, ani po jakim czasie powinny przejść we władanie miasta.

Priorytetowe parkingi:

  • Pl. Teatralny - parking cztero- lub pięciopoziomowy, 650 – 800 miejsc, zlokalizowany przed Teatrem Wielkim, jeden z dwóch wariantów parkingu przewiduje miejsca dla autokarów.
  • Pl. Defilad - trzy kondygnacje, ok. 750 miejsc parkingowych, w tym 14 dla autokarów, lokalizacja od strony ul. Marszałkowskiej (pod planowaną agorą).
  • Ul. Emilii Plater - dwie podziemne kondygnacje, ok. 750 miejsc dla samochodów.

Źródło: www.zw.com.pl