Osiedle przy ul. Marywilskiej

Polska Korporacja Handlu M&M chce zbudować osiedle mieszkaniowo-biurowe na działce przy ul. Marywilskiej na Annopolu. Działka ma ok. 600 m długości i ok. 150 m szerokości. Dziś to miejsce jest wysypiskiem szkła i gruzu. Inwestor zaplanował, że powstanie tam zespół dwu-trzypiętrowych budynków biurowo-usługowych zwieńczonych trzema ośmiopiętrowymi wieżami. Pomieszczą one ok. 30 tys. mkw. biur. Oprócz biurowców powstanie rząd trzypiętrowych budynków mieszkalnych, w których znajdzie się 287 mieszkań, głównie dwu- i trzypokojowych. Podziemne garaże dla biur i mieszkań pomieszczą 1,1 tys. samochodów. Projekt wykonała pracownia Architekci 90 we współpracy z ABI Szeliński Architekci.

Problematyczna jest jednak lokalizacja inwestycji. Od zachodu teren sąsiaduje z torami kolejowymi, na południu znajduje się stacja kolejowa Warszawa Toruńska oraz Trasa Toruńska wraz z zjazdami na ul. Marywilską. Po wschodniej stronie natomiast zlokalizowane są zakłady Morspol. Działka znajduje się, więc w uciążliwym sąsiedztwie. W ramach rekompensaty na osiedlu ma powstać dużo zieleni, m.in. budynki będą miały półprywatne, wewnętrzne dziedzińce. Inwestor stara się obecnie o uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę.

Dla rejonu przy ul. Marywilskiej nie ma planu zagospodarowania, studium określa, że to teren usług, ale przy wydawaniu warunków zabudowy nie trzeba trzymać się ściśle tych zapisów. Burmistrz Białołęki cieszy się na powstanie biur w tym miejscu, jednak co do mieszkań ma wątpliwości. Nie chodzi nawet o uciążliwe sąsiedztwo, a raczej o to, że działka znajduje się w rejonie przemysłowym, nie ma tu osiedli mieszkaniowych, a co za tym idzie nie ma odpowiedniej infrastruktury, sklepów, szkół.

Źródło: warszawa.gazeta.pl

Poniżej gruntów nasypowych na całym terenie występują piaski drobne, średnie i grube, średnio zagęszczone, o stopniu zagęszczenia ID=0.40÷0.50. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym nawiercona została na głębokości 3.80÷ 6.40 m ppt. tj. na rzędnych 0.45 ÷ 0.95 m n.p.”0” Wisły.