Nowy dom Jabłkowskich

Sześciokondygnacyjny gmach Domu Towarowego Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej 25 został wybudowany w 1914 roku. Był to na ówczesne czasy największy dom handlowy w Polsce. W czasach socjalistycznych Polski w 1950 roku właściciele utracili dom i jego wyposażenie. Od 1990 roku rodzina stara się o jego zwrot.

Nowy dom rodziny Jabłkowskich powstaje obok ich dawnej siedziby przy ulicy Chmielnej i Brackiej. Dawni właściciele starają się odzyskać dom, w którym obecnie znajduje się Traffic. W przeszłości w budynku mieścił się słynny Dom Braci Jabłkowskich.

Hochtief jest głównym wykonawcą budowy. Na niewielkiej działce powstaje budynek z dwoma poziomami podziemnych garaży. Wykop otoczony ścianami szczelinowymi drążonymi przez Stump jest już prawie gotowy. Na budowie zastosowano metodę stropową.

W terenie pod gruntami nasypowymi występują dwa poziomy glin morenowych. Pierwszy poziom stanowią brązowe piaszczyste gliny w stanie twardoplastycznym. Szare gliny zwałowe drugiego poziomu są półzwarte. Wyjątkowo twarde podłoże sprawia kłopot koparkom. W ścisłym centrum Warszawy często napotykamy trudne do odspajania gliny zwałowe. Budowa przy Brackiej szczęśliwie nie jest nękana przez w.g.