Noho one
Grono developerów było zainteresowanych terenem należącym do Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. przy ulicy Karolkowej 22/24 w Warszawie. Właścicielem ostatecznie został NOHO Investment, firma działająca w kilku miastach w Polsce, głównie w Krakowie. W stolicy to będzie pierwszy projekt realizowany przez tą spółkę. Działka ma powierzchnię 5 ha. W znacznej części była zabudowana. Aktualnie trwają jeszcze rozbiórki, ale w części południowej rozpoczęła się już budowa.
Sięgnijmy do historii. Jeszcze w XIX wieku aptekarz ze Szwajcarii Henryk Klawe otwiera aptekę przy placu Trzech Krzyży. Apteka otwarta w 1860 roku działa do lat 60-tych XX w. Jej wyposażenie zostało przeniesione do apteki Królewskiej przy Krakowskim Przedmieściu. To wiekowe już wnętrze można podziwiać współcześnie. Około 1900 r. Stanisław Klawe syn Henryka kupił dawną fabrykę taśm gumowych Adolfa Fabiana przy ulicy Karolkowej 22. W latach 20-tych zatrudniano 200 pracowników. W fabryce farmaceutycznej produkowano głównie szczepionki, surowice, leki wapniowe. Po wojnie tak jak wszystkie inne zakłady fabrykę przejęło Państwo.
Zakłady Polfa przestały działać w 2024 roku.
Na stronie inwestora możemy przeczytać o inwestycji:
„NOHO ONE to jedyna taka inwestycja w Europie. Powstaje w sercu Warszawy, przy Rondzie Daszyńskiego, w najbardziej dynamicznie rozwijającej się części stolicy. To pierwsza tego typu inwestycja w Europie, która w tak kompleksowy sposób odpowiada na najbardziej wyszukane potrzeby najbardziej wymagających mieszkańców. To standard, którego w Polsce do tej pory nie było, stający się punktem odniesienia dla całego rynku nieruchomości premium”.
A tak o projekcie wypowiada się jeden z projektantów Wojciech Kotecki z architektonicznej pracowni BBGK:
„NOHO ONE” nie tylko nie będzie ogrodzonym osiedlem, ale stworzy nowy kwartał miasta z ulicami, rozległym miejskim placem o wymiarach 130x45 m oraz zielonymi skwerami. Kompleks już na etapie projektowym został zaplanowany w taki sposób, by jego układ urbanistyczny uzupełniał strukturę miejską na pofabrycznym terenie oraz ustanawiał połączenia komunikacyjne stanowiące kontynuację okolicznych ciągów pieszych – zszywając tym samym miejską tkankę tej części Woli”.
Rozpoczęła się budowa pierwszego etapu inwestycji w południowej części działki. Planowane są trzy budynki A, B i C. Ten pierwszy posadowiony zostanie na głębokości ok. 5.00 m ppt. tj. na rzędnej 107.50 m n.p.m. Pozostałe dwa na większej głębokości 8.00 – 8.50 metra tj. na rzędnej 104.80 m n.p.m. Płycej posadowiona płyta fundamentowa oparta zostanie w warstwie twardoplastycznych glin pylastych i średnio zagęszczonych piasków średnich. Głębsze posadowienie wypadnie w warstwie półzwartych glin pylastych i piaszczystych oraz zagęszczonych piasków drobnych. Pierwszy poziom wód gruntowych pomierzono na rzędnej 104.40 m n.p.m. nieznacznie poniżej poziomu posadowienia, co umożliwiło wykonanie wykopu w obudowie ścianką berlińską.
Geotest jest autorem opracowań, które pozwoliły na przygotowanie tej inwestycji.