The FORM

Biurowiec The FORM

Pierwsze badania robiliśmy jeszcze w 2015 roku, kiedy na działce znajdował się jeden z budynków należących do Domu Słowa Polskiego. W teren wróciliśmy w 2019 roku. Program prac był rozbudowany. Oprócz wierceń i sondowań statycznych CPT pobrane zostały próby NNS do badań wytrzymałościowo – odkształceniowych. Parametry sprężyste w zakresie małych odkształceń prób gruntu zbadano stosując metodę Bender Element Test – BET. W aparatach trójosiowego ściskania wykonano badania według metody opisywanej jako badania z izotropową konsolidacją w warunkach z odpływem wody z próbki gruntu – TX CID. Na działce zainstalowaliśmy piezometry i monitorowaliśmy poziomy wody gruntowej.

Zbadaliśmy, że pod powierzchnią terenu do głębokości 3.0 m występują grunty nasypowe zbudowane z piasków przemieszanych z gruzem. Pod nasypami budowa podłoża gruntowego była zróżnicowana. W części północno – zachodniej terenu, poniżej nasypów zalegały piaski drobne i średnie, średnio zagęszczone i zagęszczone o stopniach zagęszczenia ID=0.50 ÷ 0.80. Miejscami piaski sięgały do głębokości aż 15 metrów. Natomiast w południowo – wschodniej części działki poniżej nasypów znajdowały się twardoplastyczne gliny piaszczyste i gliny oraz pyły i gliny pylaste o stopniach plastyczności IL=0.10 ÷ 0.20. W poziomie posadowienia występowały twardoplastyczne piaski gliniaste, gliny piaszczyste i pyły oraz średnio zagęszczone piaski drobne i średnie.

Zlokalizowaliśmy dwa poziomy wodonośne. Zwierciadło wód gruntowych pierwszego poziomu wodonośnego stabilizowało się na głębokości 8.50 m ppt. tj. na rzędnej 104.35 m n.p.m. Głębiej zalegające zwierciadło wody gruntowej nie miało wpływu na inwestycję.

Zaprojektowano posadowienie budynku bezpośrednio na płycie fundamentowej o zmiennej grubości 0.60 ÷ 0 65 m. Konstrukcję budynku wraz ze ścianami szczelinowymi zaprojektowano z betonu C30/37. Poniżej płyty fundamentowej została ułożona warstwa betonu podkładowego grubości 10 cm klasy C12/15. Spód płyty fundamentowej znajduje się na rzędnej 104.30 m. n.p.m. W celu odcięcia dopływu wód gruntowych i zapewnienia stateczności ścian 2 kondygnacyjnego wykopu oraz ze względu na sąsiednie zabudowania, zaprojektowano się konstrukcję obudowy wykopu z zastosowaniem ściany szczelinowej grubości 600 mm.

Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2023 roku. Inwestorem i deweloperem jest firma Lincoln Property Company Poland. Jak możemy przeczytać w materiałach Inwestora obiekt jest przykładem zastosowania rozwiązań ESG potwierdzonych m.in. certyfikatami Platinum WELL i LEED. The FORM został oddany do użytku pod koniec 2024 roku.

The FORM to budynek biurowy o dziewięciu kondygnacjach naziemnych o łącznej powierzchni ponad 30 800 mkw., z czego większość, czyli około 28 000 mkw. zajmują biura, natomiast pozostałe 2 500 mkw. przeznaczona została na handel i usługi. W podziemnych zaplanowano dwupoziomowy garaż z 254 miejscami postojowymi, z których część została wyposażona w instalacje do ładowania samochodów z napędem elektrycznym. W podziemiach znalazły miejsce także stojaki na rowery.

Projektowanie budynku The FORM odbywało się w kilku etapach. Współautorami pierwszej koncepcji projektowej byli Kuryłowicz & Associates oraz Vietzke & Borstelmann Achitekten, natomiast ostateczny projekt przygotowała pracownia Epstein. Wykonawcą jest PORR S.A.