Dekontaminacja gruntu
Na zdjęciu widoczne są kolumny, w których przeprowadza się oczyszczanie wody gruntowej.
Przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie realizowana jest budowa Budynku biurowego "Com Investment". Projekt powstał w pracowni Jems Architekci Sp. z. o.o. pod kierownictwem Marka Moskala.
Budynek o całkowitej kubaturze 115 000 m3 i sześciu kondygnacjach nadziemnych będzie podpiwniczony tylko w jednym poziomie. O wyborze takiej koncepcji zadecydował wysoki poziom wody gruntowej.
Budowa geologiczna na terenie projektowanej inwestycji jest następująca:
Pod powierzchnią do głębokości maksymalnej 1.90 metra występują grunty nasypowe. Przykrywają one piaski średnio zagęszczone o stopniu zagęszczenia ID = 0.45. Od poziomu wody gruntowej zalegają piaski średnie i grube o stopniu zagęszczenia ID = 0.35. Piaski przykrywają strop utworów trzeciorzędowych reprezentowanych przez trzeciorzędowe gliny pylaste i półzwarte iły. Trzeciorzęd został nawiercony na zmiennej głębokości od 4.6 do 15.9 metra. W części otworów badawczych nawiercono piaski drobne i pylaste, średnio zagęszczone o stopniu zagęszczenia ID = 0.60.
Woda gruntowa występowała na głębokości 2.70 - 3.60 m ppt tj. na rzędnej 4.30 - 4.40 m np. "0" Wisły.
Poniżej przedstawiono profil geotechniczny jednego z otworów.
Otwór nr 2 Rzędna 7.10 m np. "0" Wisły
- 0.00 - 0.40 m ppt - Beton
- 0 40 - 0.70 m ppt - Grunt nasypowy
- 0.70 - 2.70 m ppt - Piasek średni, średnio zagęszczony, ID = 0.45
- 2.70 - 5.70 m ppt - Piasek średni i gruby, średnio zagęszczony ID = 0.35
- 5.70 - 8.10 m ppt - Piasek pylasty, średnio zagęszczony, ID = 0.60, mokry
- 8.10 - 12.9 m ppt - Piasek drobny z pylastym, ID = 0.60, mokry
- 12.90 - 14.5 m ppt - Ił pylasty, twardoplastyczny, IL = 0.10;
- 14.50 - 20.0 m ppt - Ił pylasty, półzwarty, IL = 0.10;
- Woda gruntowa na głębokości 2.8 metra ppt.
Ponieważ na terenie projektowanej inwestycji znajdowała się kiedyś stacja paliw, pobrano próbki gruntu i wód gruntowych do badań chemicznych.
Badania laboratoryjne obejmowały:
- określenie w warunkach laboratoryjnych ogólnych parametrów chemicznych gruntu
- ocenę stopnia zanieczyszczenia gruntu metalami ciężkimi i produktami ropopochodnymi
- ocenę stopnia zanieczyszczenia wody gruntowej metalami ciężkimi i produktami ropopochodnymi.
Badania wody gruntowej wykazały, że w strefie dawnej lokalizacji stacji paliw stężenie węglowodorów ropopochodnych wielokrotnie przekracza wartości dopuszczalne, wynoszące dla wód gruntowych przeznaczonych pod zabudowę miejską, odpowiednio: 20 µg/l oleju mineralnego i 40 µg/l dla sumy benzyn.
Oznaczone zawartości metali ciężkich wykazują przekroczenie dopuszczalnych stężeń cynku, kadmu i ołowiu. W związku ze stwierdzeniem dużego zanieczyszczenia, dla danego terenu opracowano także dokumentację hydrogeologiczną, określającą zasięg, charakter i stopień zanieczyszczenia gruntów i wód podziemnych.
Po określeniu strefy zanieczyszczeń, przystąpiono do rekultywacji terenu. Zainstalowana została specjalistyczna aparatura do płukania wody gruntowej. Na przedstawionym zdjęciu widoczna jest właśnie ta aparatura.
Proces czyszczenia wody gruntowej został zakończony. Teraz na działce rozpoczęto wykonywanie dołu fundamentowego.
Nie pierwszy raz okazało się, że w obszarze otaczającym stacje paliw zanieczyszczony jest grunt i woda gruntowa. Budowane obecnie stacje muszą spełniać warunki gwarantujące ich bezpieczne funkcjonowanie. Niestety większość stacji ciągle zanieczyszcza środowisko.