Biurowiec Senator na ruinach Banku Polskiego

Firma Ghelamco Poland Sp. z o. o. zabrała się za kolejną inwestycję w Warszawie u zbiegu ulicy Bielańskiej i Alei Solidarności. Inwestycja dosyć niesamowita i odważna, gdyż ma na celu odtworzenie budynku dawnego Banku Polskiego w jego charakterze ale oczywiście z nowoczesnymi technologiami.

Budynek Banku Polskiego został zniszczony podczas Powstania Warszawskiego, a zachowane zachodnie skrzydło zostało wpisane do rejestru zabytków. Miejsce to jest od zawsze związane z finansami, gdyż w XVIII wieku mieściła się tu mennica króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, następnie, obiekt ten służył w latach 1907 – 1911 jako rosyjski Bank Państwa. Po roku 1918 swoje miejsce miała tam Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, dopiero w 1924 siedzibę objął tam Bank Polski.

Nad projektem ciężko pracowali architekci z Jaspers & Eyers przy współpracy z polskimi pracowniami – AB Projekt oraz Architraw GB. Przygotowanie planu budynku zajęło 4 lata! Nad wszystkim czuwało biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Architekci zatrzymali pierwotny kształt bryły budynku łącznie z kolistym narożnikiem od strony Alei Solidarności. Dawna ściana kasowa Banku Polskiego zostanie odrestaurowana i będzie ścianą frontową atrium. Na ścianie tej znajdzie swoje miejsce historyczna tablica Banku Polskiego, która pierwotnie była tam wmurowana 24.IV.1924 roku. Bardzo ciekawym pomysłem są szklane podłogi w atrium, które będą odsłaniać fundamenty dawnej mennicy z XVIII. Elewacja, również będzie nawiązywać do dawnego wyglądu – kiedyś na dole budynku był to piaskowiec w kolorze cegły z Tumlina, reszta była pokryta kremowym kamieniem z Dołów Biskupich – ta kolorystyka właśnie zostanie zachowana.

Ze względu na swoje historyczne położenie obiektu inwestor zlecił badania archeologiczne, podczas których historycy oraz archeologowie ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich znaleźli 9800 eksponatów. Zainwentaryzowano je w 570 pozycjach i przeznaczono do Muzeum Powstania Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Senator będzie biurowcem o powierzchni 25 000 m kw. na 5 pietrach. Parter będzie służył jako powierzchnia handlowo-usługowa. Pod ziemią planowany jest trzy poziomowy garaż. Początek prac ma się rozpocząć w lipcu 2010 i po dwóch latach inwestycja ma być oddana do użytku.